ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 25.05.2023
DYKTOWAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Formy: cz. ter. lp 3. os. dyktuje
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiW takim odmęcie sam rozum dyktuje salwowania się sposoby, bo to jest insza cudzoziemskie monarchów trzymać fakcyje, insza jest deos alios adorare, insza jest o jawną krzywdę mówić. PrzestGenRzecz 201.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DYKTUJĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lm M. mos dyktujący
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiAkademia Krakowska ma 3. Collegia. Collegium Większe, w którym Theologii Doktorowie, i Professorowie mieszkają i uczą. Collegium Mnieysze, w którym Doktorowie Filozofii i Professorowie: Collegium Jurydyczne na Grodzkiey ulicy, gdzie oboyga Prawa Doktorowie mieszkają, i Professorowie jak Swieckie tak Duchowne Prawa dyktujący. Doktorowie zaś Medycynae w swoich Domach mieszkają, ale Lekcye dyktować powinni w większym Collegium w Lektorium Galeni. ŁubHist 195.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

DYKTOWANY
im. przym. bier.
Formy: lp B. m nżyw dyktowany
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiByłem proszony na wesele rotmistrza, Tatara Lisowskiego w Studziance, na którym będąc z ciekawości, szlub przy bułce chleba dyktowany państwu młodemu, po nim tyż na tańce zgromadzonych więcej sta Tatarów i Tatarek, które oni człekiem być nie sądzą w rodzie swoim, widziawszy, o ósmej ź wieczora u siebiem stanął. RadziwHDiar 64.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM