W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 06.02.2023
Warianty fonetyczne:
DYSSYMULOWAĆ, DYSYMULOWAĆ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1634
Znaczenia: »ukrywać coś, taić, nie dać poznać po sobie, udawać«: Lecz Polacy káżdą woynę y potrzebę iák naprędzey záwsze chcą skończyć/ dla tego sie resolutè biją/ y potężnie/ y mężnie nástępuią nikomu y żadnemuy bratu nie folguiąc áni dyssymuluiąc ták iako Niemcy/ abo inszeNarody obce/ czegosmy y sámi y Przodkowie nászy doznali znácznie/ y ieszcze doznawamy iáko iest ręká Polska ciężka/ y srogá/ y woienna. NowinyMosk D.
Głową tej perswazyjej byli Koniecpolski hetman, Lubomirski wojewoda krakowski, Sobieski wojewoda ruski, Ostrorog podczasy koronny i insi, żadną miarą na rozerwanie pakt z Portą Otomańską nie pozwalający. Nie w smak to było królowi, atoli dyssymulując, dalszego rekollekcyjej ich czekał czasu. JemPam 45.
Rok 1678
Król też dysymuluje, to widząc codziennie, a niepocieszone od Stambułu mając wiadomości w Grodnie w Wielkim Księstwie Litewskim, na instancyją panów litewskich sejm naznacza na dzień 5 grudnia, wydawszy uniwersały wprzód na sejmiki wojewódzkie na dzień 13 października. JemPam 492.
Jeżeli jest co więcej, nigdy tak nic ułożonego, nigdy tak powszechną nieutwierdzonego zgodą, żeby kontradycentów nie było, którzy jeżeli podczas pisania jakiego ich zdaniu lub interessowi przeciwnego projektu dyssymulować musieli, to tysiączne inne mają po gotowiu sposoby na czym inszym zatrudniać, żeby wniwecz i to, na co jakakolwiek niby już zgoda zaszła, obrócić.
KonSSpos 226.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DYSSYMULOWANY
im. przym. bier.
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiCo gdy się w Ukrainie dzieje, w Polscze nowego zamieszania wsczęły się początki, a to z tej okazyjej, że niechętny król Kazimierz z jakiejsi przyczyny Radziejowskiemu, podkanclerzemu koronnemu, podobno czasu pogodnego do wyświadczenia dyssymulowanej niełaski oczekiwał. JemPam 91.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DYSYMULUJĄCY
im. przym. czyn.
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNátrzyć, poyść defensivè y dobrą dać rezystencyą umieią doskonále: zwolná nie znágła robią rzeczy, y tym bespieczniey. Niżeli iáki záczną interes, sekretnie, dysymuluiący, deliberuiący, sztuczni; zgoła powolni; wolą odnieść actu zwycięstwá, niżeli niemi chlubić się, y tryumfy głosić przed potyczką. Żadná ich umysłu nie złamie przeciwność, owszem wielkich rzeczy czyni nádźieię. ChmielAteny II 703.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]