ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 25.01.2023
KARACENA rzecz. ż
Warianty fonetyczne: KARACENA, KARACYNA, KARACZENA, KARACZYNA
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. karacena // karacyna; D. karaceny // karaczyny; B. karacenę // karacynę // karaczenę; N. karacyną // karaceną // karaczyną; Ms. karacenie // karacynie; ~ lm M. karaceny; D. karacen; B. karaceny; Ms. karacenach
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMilitia tám iest w ręku Náirow/ ktorzy są iákby szláchtá/ y ćwiczą się w rycerzkich rzeczách od młodośći áż do śmierći swey. Oręże ich przedtym było/ włocznie/ strzały/ szpady/ kieśćienie: lecź tych iuż czásow/ máią też y rusznice/ y proch lepszy niż v nas. Potykáią się nágo/ bez káráceny/ y bez helmow: y dźiwną chyżośćią náćieráią ná nieprzyiaćielá/ y vskákuią mu. BotŁęczRel I 187. Wezmiec konia Nieprzyiaciel staray że się ty że byś my odebrał dwoch. poniewaz takis człowiek iako y on tak zołnierz iako y on y na nim skora nie z karaczyny iako y na tobie. PasPam 114. Tegoż záżyię sposobu, tylko w iednym stopniu rożnego, gdyż nie pieszo wnidę, ale ná koniu wiádę w Działo, vzbroiony w káraczenę zdobytym páłászem, dla tym okazálszey grándecy. AndPiekBoh 54. Gdy Kupido zmierzy Strzáłą swoią do niego/ ktore procz vderzy W dużą go kárácynę/ nic nie obráziwszy/ Wprawdzie cos się sturbuie. TwarSPas 93.
Związki frazeologiczne: :
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: chodzić jak w karacenie »poruszać sie, stąpać ociężale, z trudem. jak gdyby ciało było czymś obciążone, skrępowane«: Jako widzę, daj was Hance, Wierę, żeście bliski france! Chodzicie jak karacynie, Przyjdzie wam myślić o chinie, Mądzie nosicie w zawoju, Już tu nie będzie bez znoju. MorszAUtwKuk 312.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: DA