ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 10.01.2022
WEZBRAĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1610
Formy: cz. prze. lp m 3. os. wezbrał; ż 3. os. wezbrała; lm mos 3. os. wezbrali; ~ tr. rozk. lm 2. os. wzbierzcie; ~ im. uprz. wezbrawszy
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiBo nas i dotąd boli niezgojona rana, Żeśmy w niem tak wielkiego stracili hetmana I że ona gwałtowna powódź tak wezbrała, Że z sobą zacnych panów tak wiele porwała, Którzy przez Alpy zimne przeszli, aby byli I sprzymierzonych przyjaciół i swych państw bronili. ArKochOrlCz I 297. 1432 w Czechach rzeka Elba przez deszcze wezbrawszy zniosła wiele folwarkow: woda lała się przez mury Sula niedaleko miasta Halle, taż powódź poczyniła szkody wThuryngii BohJProg II 66.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNástępuyćie z drotámi/ á iuż go státecznie Wzbierzćie: żeby tey ćięgi nie zápomniał wiecznie. RożAPam 53. Więc jeszcze pierwiej pod Haliczem na popławnickich polach dobrze Tatarów wezbrał. KoniecZRod 178. Potym się na się, z żalem rozjadszy, porwali, mieszając się i bijąc, z kupy się wezbrali. BolesEcho 88.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WEZBRANY
im. przym. prze.
Formy: lp lp M. m wezbrany
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJako strumień wezbrany wszystko niszczy, którędy przechodzi, a broń swoię tam niosąc, dokąd go tylko prowadzi nadzieia, świąt napełnia trwogą, nędzą, y zamieszaniem. BohJProg I 208.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK