W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 06.10.2008
*ODNOSIĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1607
Formy: cz. ter. lp 3. os. odnosi
Znaczenia:
1. »otrzymywać, uzyskiwać co«:
Rekcja: co
Iak ubolewać cała Oyczyzna musi [...] Gdy w tak nie bespiecznym zostawuiąca Paroxysmie miasto pociechy Niewdzięczność y zadney w obronie swoiey przez rozerwane Seymy nieodnosi nadzieie. PasPam 215v. Tam daią, daruią, Sypą, leią Częstuią, Obiecuią. Ten nikomu nic niedaie ani obiecuie a ni o to prosi a przecię odnosi. PasPam 230v.
2. »powtarzać komu rzeczy zasłyszane, donosić«:
Rekcja: komu, co
Iuz X Gostkowskiemu zakazano umnie bywać mowiąc że mi wszystkie od nosi nowiny czego się od Dworskich moze dowiedzieć. PasPam 143.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: wstyd odnosić: Połóż poważne pióro, złóż jarzmo z swej szyje, Wytchnij co, wół ustawny w pracy krótko żyje. Mniemam że tak uczynisz, o co pilnie proszę, Odmiotu ani wstydu niechaj nie odnoszę. GrochWiersze 288. Pánom wielkim czásem się to zeydzie/ ktorzy z wiádomości o prędkich spráwách ludzkich/ mogą ztąd co pożytecznego przynieść Rzeczyposp: ále drugim nic po nowinách/ ktorzy iedno o nich się dla tego pytáią/ áby ich sąsiádom vżyczáli/ zá ktore czásem wstyd odnoszą/ y złe mniemánie od ludzi. StarPopr 69. ▲ żal odnosić: Cóż potym? Gdy ja próżno śpiewam, próżno proszę, Gdy od ciebie żal jawny i wzgardę odnoszę, Okrutna Filli! SzymSiel 11.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas