W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 25.04.2023
MRUCZEĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1649
Formy: bezok. mruczeć; ~ cz. ter. lp 2. os. mruczysz; 3. os. mruczy; lm 2. os. mruczycie; 3. os. mruczą; ~ cz. prze. lp m 3. os. mruczał; lm mos 3. os. mruczeli; ~ tr. rozk. lp 2. os. mrucz; ~ im. wsp. mrucząc
Znaczenia:
1. »wyrażać po cichu niezadowolenie, okazywać gniew bez zadecydowanego wystąpienia«: Zydźi náiadszy się mánny przez rok y przez drugi/ poczęli znowu mruczeć przećiwko Moyzeszowi/ że się nam iuż tá potráwá przyiádłá/ nie możemy ná nię y pátrzyć/ kiedyby to czosnku/ cebule/ ogorkow y mięsá/ iákosmy iadáli w Egyptćie. StarKaz 80. Niemcy Niemki poczęli mruczec szemrać [...] katholicy zas y ci co zokrętow na to patrzali okrutnie się smiali. PasPam 262v. MAŁŻEŃSTWO Równe ma być małżeństwo i wtenczas się zgodzi, Kiedy nie podle, ale mąż przed żoną chodzi, Czego nas w łóżku samo przyrodzenie uczy. Lecz nie wiem, czemu logik na tę równość mruczy, Bom nie słychał jako żyw o takowej zgodzie, Kędy jedno na wierzchu, a drugie na spodzie. PotFrasz4Kuk I 339. Na dziewkę leniwą. Leniwo, małpo, chodzisz, aleś bystra w mowie, A mruczysz, gdy cię pani oślicą nazowie. TrembWierszeWir II 292.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNie wynidzie na słońce, w jednej siedząc kuczy, Nie gada jako ludzie, jako niedźwiedź mruczy, Jako płonka w głębokim borze zimostradna. PotMorKuk III 52.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MRUCZĄCY
im. przym. czyn.
Formy: lp M. m mruczący; D. m mruczącego; B. m żyw mruczącego; lm B. mos mruczących
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiRozlegáią się harde przy nadętych mruczącego Dniestru bałwanach, wschodniego Tyrana imprezy, po Bałtyckich łámie się brzegach przeraźliwy, pomieszanym hukiem odgłos, ktoremu wdzięczne Septemtrionu echo ná tych dwoch Narodow Kapitolum przy weselnych odzywa się koncentach, Cymbala pro lituis, pro ferro tympana plaudunt. DanOstSwada 28. Roku 1657 z Niedźwiedziami ułowiony człek mruczący iak Niedźwiedź, białą na głowie obrosły szerścią, z twarzą ludzką, ale podrapaną; do trawy, mięsa surowego apetyt maiący, na rękach y nogach chodzący, Iedwie tandem nauczony chodzić na dwoch nogach tylko, y w sukni, Imię mu dano na Chrzcie Iozefa, oddano Ianowi Kaźimierzowi, Krolowi Polskiemu Teste oculato Tylkowski. ChmielAteny1755 I 104.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiEt sic é contra, náwet y to od sámych stroiow derivatur, tylko sobie Kurcyuszá przypomnieć, ktory induxit Grekow ná Alexandrá wielkiego mruczących, że w Perskiey sukni rad chodźił: Persarum Te vestis, et disciplina delectat, Patrios mores exosus es! RadzKwest 19.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER