ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 29.11.2008
*SPRAWIĆ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1659
Formy: cz. prze. lp m 3. os. sprawił
Znaczenia:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: sprawić wojsko »przygotować wojsko do bitwy«: Znowu pod Trzcianą, gdy potrzeba była Z samym Gustawem, co prędzej sprawiwszy Wojsko, a z samej, która się stawiła, Jazdy obiedwie skrzydła uczyniwszy, W sam prawie ogień, gdzie największa siła, Natarł odważnie i wiele nabiwszy Szwedów, armaty jak się gwałtem dobrał, Działa z rynsztunkiem wojennym mu pobrał. OdymWŻałKoniec 332.
Związki frazeologiczne: łaźnię komu sprawić »pobić kogoś«: Większy strach ogarnął Nieprzyjaciela y skonfudował dowiedziawszy się że sąm krol in persona [we własnej osobie] [...] y nie zapomniaw[szy] ieszcze Łazni ktorą im Anno 1673 sprawił pod Chocimęm nad Dnieprem. PasPam 262.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Zkądżeście się też to Panowie Polacy owey przypowiesci náuczyli: Czego bies nie może, przez białągłowę spráwi? nie wiem zkąd! MłodzKaz IV, 96. ● Więcey z przysádą Kolery spráwi obrotny w roku, niż flegmátyk zá dziesięć, (dla tego się rzec może: Obrotny iák dwá rázy żyie). FredPrzysł D2v. ●
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas