W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 10.07.2014
PARAPET rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1659
Formy: lp M. parapet; D. parapetu; B. uż. nżyw. parapet; Ms. parapecie; ~ lm M. uż. nosob. parapety; B. uż. nosob. parapety
Znaczenia:
1. »część ściany od podłogi do okna (?)«: A ták náprzykład kiedy wysoka w pokoiu będzie [ściana] łokci ośm, to ma parapet wytrąciwszy pułtorá łokciá álbo pięć ćwierci. NaukaBud 25. Aby parapetu pot oknem, to iest muru tego ktory iest od pauimentu do okná nie większego nád łokci dwá. NaukaBud 25. párápecie okná, ktore w dzień słońce oświeca, á miesiąc w nocy [...] vstaw Horyzontálnie sztuczką deski. SolGeom II 40.
2.wojsk. »ochronny wał ziemny, umocnienie fortyfikacji«: Figura ortographiae quadrati [...] Drugi Parapet takisz iako y ten co na wale. Miara stop Hol: 100. NarArch 14. Więc do wałow co zywo, co zywo z muszkiety Do koszow między swe się bierze Parapety. PotWoj 170. Drugi Szaniec z Francuska Parapety Po Niemiecku Brustwerk ná brzegu zewnętrznym wału wysypany ná chłopa wysokość, do koła otaczaiący fortecę. BystrzInfArch G4v. Rawelin [...] ma Parapety álbo szaniec, ma fosę. BystrzInfArch H4v. W myślach zostaję nowego pługu do robienia fos fortecznych, któren wielu monarchom, gdy mi się uda, będzie srodze potrzebny i w kampowaniu pożyteczny, ile gdy za jednym zachodem wał i glasi się robić będą z łatwo do doskonałości i srodze małą rękoma poprawą, jako to chemain couvert, parapet i darnami onych przy otoczonej podwójnej palisadzie przykrycie. RadziwHDiar 45.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK