W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 01.12.2021
*CZWARTY licz.
Słowniki:
SWil notują
SStp (?), SXVI (?), Kn (?), T (?), L (?), SW (?), SJP (?) nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1627
Formy: lp lp M. m czwarty; ż czwarta; D. m czwartego; ż czwartej; B. m czwarty
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiCzwarta nader Szczęsliwa pod Warką Wiktoryia kiedysmy z Czarneckiem Samego wyboru Szwedzkiego kilka Tysięcy trupem połozyli. PasPam 51v. Zaraz Czwartego dnia ruszylismy do Obozu. PasPam 70v. Klasztor [...] oblewa srogie iezioro nakształt morza ze trzech stron z Czwartey Strony tylko przystęp. PasPam 77v. Bos my ni mieli y czwartey częsci potencyiey Nieprzyjacielskiey. PasPam 103. Mało co wdomu konio[m] odpocząwszy Iadę do Rotmistrza na bialo Rus pod Czercią gdzie naten czas Howanskiego Hetmana Moskiewskiego iuz po czwarty raz potęznie gromił. PasPam 122v. Iuz was czwart dzięn niewidzę. PasPam 175v. Po trzech zerwanych Seymach ten przynaymniey Czwarty do Szczęsliwego przyprowadzili affektu. PasPam 215v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: czwartego ślubu profes: [...] ná to wszyscy czwartego Slubu Professowie [...] przysięgaią Bogu y zakonowi, tegosz dnia záraz po uczynieniu Slubu czwartego, tymi własnymi słowy. SzemGrat 41. ▲ czwarty ślub (sz. zm.): Postępuie dáley ieszcze tenże/ y miásto defensorá Akádemiey/ sędzią się rzeczy Jezuickich/ mocą ktorey nie ma uczyniwszy/ powiádá/ że Jezuići nie wszyscy są Jezuitámi prawdziwymi/ choćiaż po Jezuicku chodzą: ále dopiero się tákimi staią/ kiedy czwarty slub ścia do Pogan Papieżowi czynią: przed ktorym slubem wolno im wyniść z zákonu/ gdy się im podoba. SzemGrat 35. Do tego slubu czwartego nie wszyscy przypuszczani bywáią/ gdysz on potrzebuie ludzi/ ták w náuce iáko w zakonnym żywocie długo ćwiczonych [...]. SzemGrat 36.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
CZWARTA
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia:
»po czwarte«: Naprzod powiáda/ że wierzy w Chrystusá wtorym względem/ ále nie wierzy pierwszym względem: druga/ że wierzy w Chrystusá/ ále nie wierzy iáko w cel ostáteczny: trzećia/ że wierząc w Chrystusá/ nie wierzy w Chrystusá/ ále przez Chrystusá: czwartá: że w Chrystusá wierzy iáko w człowieká/ iż Bog kazał/ ále nie wierzy iáko w Bogá/ ktory nawyzszą zwierzchność ma. SkarMes 55.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas