ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 23.01.2024
ŁOŻErzecz n, ŁOŻArzecz ż
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. ż łoża; n łoże; D. n łoża; B. n łoże
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: bezecne łoże: Kto weyźrzy ná sámę Anglią/ á wspomni sobie onę okrutnicę/ bezecnego łożá bezecną corkę. BirkNiedz 14. ▲ bolesne łoże: [Niemoc] do boleśnego Ciało przybiwszy łoża, przymusiła Obóz opuścić a do ojczystego Zamku powrócić z marsowego pola [...]. OdymWŻałKoniec 352.
Związki frazeologiczne: darmo tłoczyć z boku na bok łoże (sz. zm.) »nie móc spać w nocy«: Ty sam nie spisz za wszytkich, nie dasz zemgnąc oku Wielki Hetmanie: darmo tłocząc na bok z boku Twarde łoze. PotWoj 41. Alec beze snu zeszła mu [Artaxiasowi] dzis cała [noc], Y darmo tłoczy zboku nabok Łoże. PotSyl 117.
2. »rodzaj wozu, na którym umieszcza się armatę«: [...] łoża krótka nie da uczynić sztuce swego zwykłego w zad targnienia, bo ta część ogona Y tkwi na ziemi z wielkim ciężarem i czyni mu sprzeciwieństwo, iż niewiele strzelając koła i loże wniwecz się obracają, co nie dzieje się, kiedy jest łoża długa. AquaPrax 124. Toteż mianowane łoże tak szerokie ma być na zadzie, jako i na przedzie, żeby sztuka nie poszła ciasno barzo, ani szeroko, jednak kiedy ciasno — lepiej, bo ruchaniem, kiedy się używa działo, szyrzy się i łoże. AquaPrax 224.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz rzeczysko, koryto.
Autorka: RB