W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 02.10.2023
Warianty fonetyczne:
ŻELAZCE, ŻELEZCE, ŻELEŚCIE, ŻELEŹCE, ŻELIŚCIE
Słowniki:
SStp (
żelaźce),
Kn (
żelezce),
T (
żeleście, żelezce),
L (
żelezce, żeliszcze),
SWil (
żelezce, żeleźce),
SW (
żeleźce, żelezce, żeliszcze),
SJP (
żelazce, żelezce, żeleźce) notują
SXVI nie notują
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiRzeczy w ciele tkwiące/ iáko żelezcá/ kule/ darnie/ skłá/ gwoździe/ etc. sam przez się plastrowány/ wyciąga z głębia ná wierzch. SyrZiel 221.
I złote swoje strzały rozpala w płomieniu Jej oczu i potem je ugasza w strumieniu, Który spada po kwieciu białem i rumianem I dopiero żeleźcem tak uhartowanem Trafia króla, którego ani zbroja broni Ani paiż zasłania od śmiertelnej broni. ArKochOrlCz I 203.
Żélézce strzały/ włocznié etc. Sicilices latae velitum [...] Sicila [...] v. Strzały żélézce. Kn 1418.
Naiásnieyszy Domie Rákuski/ twemu Orłowi tylko widzę po grotách/ po żeleźcách/ po páłászách/ po koncerzách latáć przystoi. WojszOr 19.
Co raz to strzała okrutna iako powerek padnie między nas czasęm wszeregi czasem tez przed szeregi zeliscie [!] iako siekacz. PasPam 106.
Porwie się do Łuku [...] iak wytnie Pana Cesarza wbok az drugim Bokiem zelezie [!] wyszło zabił. PasPam 189v.
[...] kilkánaśćie Kornetow, tákże w spráwie przez cáłe Miásto rozpostrzone stały pro securitate, et bono Ordine Wiázdu tego w żeleśćách iákoby Kiryśierowie, ná dobrych iednostáynych Koniách gniádych. RelWjazdKról Av.
MA bydź podkowa biała, do gory
góry bárkiem, ni brama wystáwiona, krżyż złoty u niey ná wierzchu, y srzodku, w posrzodku podkowy strzałá biała albo bełt, żelezcem ná doł, w polu błękitnym, w hełmie skrzydło sępie, á przez nie strzała z żelezcem Doł
w prawą obrocona NiesKor II 48.
Andziar turecki, w blachmal oprawny, z pozłotą, u którego rękojeść kościana. Andziar drugi, cały słoniowej kości, bez żelazca.
RuchSkarbGęb 170.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]