»ten, który żyje«: Niewiedziano tedy kto tam z naszych zginął ale się dorozumiewano kiedy ani zywego ani zabitego nieznaleziono.PasPam61. Nazaiutrz zrana przyniesli mi w podarunku łososia zywego wielkiego w wannie.PasPam63v. Owego [...] brodę na zięmi lezącego bo ieszcze zyw był przebił Towarzysz sztychęm.PasPam104v. Panowie Biskupowie Senatorowie powyłazili zpod krzeseł z pod karet w puł ledwie zywi.PasPam231. Puko zyw będę nidgy się iuz takiey kommendy niepodeymę.PasPam238.
▲ Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲ co żywo »kto żyje«: Co zywo znaszego Rycerstwa wrosypkę w rabunek po Pokoiach.PasPam60. Co zywo z woyskowych z gromadziło się Na Nabozęnstwo.PasPam99. W iedzięmy w Miasta [...] do Domow szukać Ludzi y Człowieka nie masz co zywo w Lasach.PasPam236v.
▲ jako żyw »nigdy w życiu«: Niebyłes Zołnierzęmiako zyw arozznieciłes krwawą Woynę.PasPam192v. Na uczysz się tego oczym wszkołach iako zyw niesłyszałes.PasPam201v.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
▲ Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲ rubin żywy (sz. zm.): Przecię ja do was, oczy, serca mego Zwierciadła, gwiazdy nieba miłosnego...Mylę się; raczej do was się udaję, Rubiny żywe, których ogniem taję, Do was, skarbnice gładkości i twarzy Ozdobo, którą ogień się mój żarzy.MorszAUtwKuk30. I rzekła; "Przestań lamentów, mój sługo, Jużem twej wiary doświadczyła długo; Godzieneś łaski, godzieneś nadgrody, Której zadatki bierz z mojej jagody." Co rzekszy, do mnie skłoniła się twarzą, Z którą kiedy się usta moje parzą I do jej żywych rubinów przylgnęły, Wraz i sen, i te fawory zniknęły.MorszAUtwKuk240.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ żywym chodzić »żyć, pozostawać przy życiu«: Podź, czynisz coś powinien; ten się syn wyrodzi, Co kwadrans po zniewádze, Oyca żywym chodzi.CorMorszACyd128.
● Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa:
● Kto nádzieią żyw/ wskorali/ będzie wielki dziw.RysProv37.
● Ták to prawdá/ iáko kiedy żywe kiełbásy po świecie latáły.RysProv78.
# Użycia metajęzykowe:
# Adjectiva in by my ny py sy wy, item in diphtongum Polonicam finita, mutant in Nom. & Voc. pl. y finale in i; ut słáby słábi, łákomy łákomi, grzeczny grzeczni, ślepy ślepi, bosy bosi, żywyżywi, moy moi.WojnaInst16