Data ostatniej modyfikacji: 09.11.2024
Najwcześniejsze poświadczenie: 1668
Znaczenia: »zrzeczenie się władzy monarszej, złożenie korony«: Jako z prymacyjalnej powinności mojej na sejmiki przedsejmowe o przedsięwzięciu J. K. M. Pana mego miłościwego abdykowania, dałem WPanom przestrogę, tak teraz tąż powagą prymacyjalną do wiadomości podaję i obwieszczam, że to już Jego Królewska Mość rzeczą samą dnia szesnastego miesiąca września, przy obecności stanów Rzeczypospolitej ziścił, nie dawszy się usilnym obydwóch stanów prośbom użyć, aby przepędziwszy już chwalebnie dwudziestoletni panowania swego przeciąg, ostatek dni swoich na tym świątobliwym przodków swoich tronie zostawając, ojczyzny sobie i nam wspólnej w osieroceniu nie zostawił. LaudaDobrz 1668 83.
Rok 1668. Niczym zaprawdę ten rok nie stał się dziwniejszy, tylko jednym a nigdy w Polscze niesłychanym, Jana Kazimierza króla polskiego, korony polskiej abdykowaniem, dla czego też go i ludzie pospolici „Abdykaczem” zwali. JemPam 376.
Táki był y sławny ieden á zácny Poseł. Ten cały wiek swoy Krolowi Kázimierzowi Vexator bez rácyi perpetuus: ták dalece, że Krol Kázimierz między racyami prywátnemi abdykowania Krolestwá dał y te. JabłSkrup 36.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz ABDYKACJA, *ABDYKACTWO.