W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 22.04.2024
Warianty fonetyczne:
HACZEK,
*ACZEK,
*CHACZEK
Słowniki:
SXVI,
Kn (
haczek),
T (
haczek),
L (XVI i XVIII),
SWil (
haczek),
SW,
SJP (
haczek) notują
SStp nie notują
Znaczenia:1. »zakrzywiony pręt żelazny służący do zamykania drzwi, skrzynek, gablot; do łączenia, spinania ze sobą metalowych okuć, części uprzęży itp.«: Do tegoż bárzo rzecz pomocna sznurek iedwabny ábo táśiemkę przywiązawszy/ do munsztukoweg[g]o oká pod haczkiem podbrodkowym przećiągnąć on wewnątrz miedzy wárgą á miedzy zęboma dolnemi/ iáko owo przyrodzony dołek bywa/ y ták koniec ten drugi do oká przećiwnego munsztukowego przywiązáć dużo/ ále ile być może/ nie znácznie. DorHip I I.
Haczék/ haczyk. Hamulus [...]. Kn 220.
Załozył drzwi na chaczek. PasPam 77.
Złozywszy haczek odforzył drzwi. PasPam 77.
1 zwierciadłko w zułwy koscy oprawnę, szribrne zawiasky y aczek przy nim. SzumInw 57.
W tejże Wycieczce dwoje drzwi, ex opposito siebie, do transetów idące, na zawiasach i hakach żelaznych, z haczkami i skoblikami żelaznemi. ZamLaszGęb 32.
Haczek [...]. T III 441.
2. »narzędzie chirurgiczne «: Haczék/ haczyk. [...] Chirurgicum instrumentum. Cavus vncinatus. [...]. Kn 220.
3. »ostry, zakrzywiony narząd u niektórych zwierząt i roślin«: Skora własnie taka na niey [rybie] iako Iaszczur co go do Szable zazywaią apotey skorze hacki takie iako y na grzbiecie ale iuz drobnieysze. PasPam 65.
4. »znak graficzny «: Kiedy záś iednego táktu notá/ iáko ◊/ to liniey máłą/ kiedy záś puł táktu notá będźie/ iáko to ⚴/ to háczkiem ták ߗ GorMuz D4v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]