W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 22.01.2020
Etymologia: <
łac. altercatio>
Znaczenia: »wymiana słów, kłótnia, spór, nieporozumienie«: Po długiej alterkacyi, gdyż Pan małagoski expresse to miał w instrukcyi swej, gdzieby go u stołu Wielkiego Kniazia nie posadzono, aby do stołu nie przychodził, — na tym stanęło. NiemPam 60.
Czemu by śrzodka nie naleźć, aby to bez dawnych i niepotrzebnych na sejmie alterkacyj umówić się mogło. AktaPozn I/1 404-405.
Potym byli między niem [księciem Rożyńskim] a nami przez te iego urzędniki altercatie zebysmy wysli z izby, azby Car wprzod przyszedł y zasiadł swe mieyscze, toz dopiero zebyśmy wesli do witania go. MarchŚcibHist 5.
Stołu WKM. niepotrzebuie [...] y by wiedział o tei altercatijei pewnie by u niego do smierci niepostał. OssJŻyw 19v.
Zwadził się [Władysław Wołowicz] z [...] starostą 0[sz]mianskim szpetnie sobie przymawiaiąc. Co postrzekszy Je-o m Xiądz Jerzi Tyszkiewicz Biskup Wilenski, wstał odstołu, chcąc odiachac do dworu swego, i tak ich altercacye rozerwac. VorLetSkarb 239.
Seimik tegoz dnia się zaczoł o pierwszei społudnia. Wszistek czas do piątei wieczor alterkacyami strawili. VorLetSkarb 243.
Ni ocz też ciężka między [nami] nie bywała alterkacja; chyba o to, żem potrzebował, aby się bardziej we mnie kochano i aby mi to bardziej pokazywano. SobJListy 290-291.
Po długich álterkácyách domowych, wytoczyłá się tá spráwá do Krolá Sálomona. BirkRus C.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]