W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 16.07.2009
Etymologia: <
łac. alumnus 'wychowanek'>
Znaczenia: »uczeń, wychowanek; kleryk«: Chwałę Bożą wszędzie, gdzie mógł pomnażał [Jan Abramowicz] [...] alumnów sierot z domów ślacheckich po kilkunastu swym kosztem chował victum et amictum dawał. OrAbNad 238.
W Zabłudowiu, w Kiejdanach i w Bielicy [...] szkoły założyć przy zborze a w nich po dwóch dobrych kolegów i czterech alumnów chować. W regestr tych alumnów nie będą przyjmowani jeno dziatki pobożnych ewangelików, bądź też insze jakie sieroty. RadziwKTestAug 146.
Kamienica [...] na mieszkanie kaznodziejom, preceptorom, katechistom i alumnom wiecznemi czasy do tegoż zboru [...] należeć ma. RadziwKSprawy 600.
Contubernium [...] od [...] P. Wáwrzyńcá Smieszkowicá [...] w Roku 1646. fundowáne [...] Do ktoreg[o] wszystko swoie dosyć dostátnie ex operosis Medicinae laboribus zebráne obrocił peculium; chcąc/ áby cultus Diuinus przez Alumnow iego był ná potym promowowány. PruszczKlejn 26.
Na zbór wileński [zapisuję] dwa tysiące złotych, co na alumny obrócone być ma. HlebKTestAug 217.
Tego roku destinowany jest za Wizytatora [...] Arcybiskup Trapezuntski [...] ażeby prosił i perswadował za alumnami Ruskimi, którym żeby pozwolono, przynajmniej jako gościom przebywać na naukach, wraz z naszymi alumnami, w jednemże kollegium. KronZakBarącz 182.
Są y Alumnáty Młodzi, albo SEMINARIA po Rzymskich Państwách, [...] w ktorych ALUMNI albo młodź wyborná, w pobożności, w cnotach Chrześciańskich [...] exercituią się, Wotow nie czyniąc. ChmielAteny II 776.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]