W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 20.01.2020
Etymologia: <
łac. angaria>
Znaczenia:1. »obciążenie, ucisk, krzywda, wyzysk«: Obessi tu w Moskwie angaryą cierpią prze drogość jako żywności ludzkiej tak i bydlęcej. NiemPam 187.
A że angaryja nasza domowa na sejmie przeszłym o cle nie tylko uspokojona nie jest, ale ustawicznymi skargami i kupiectwy celników tym większą moc bierze [...] te człowieka egzacerbują. AktaPozn I/1 230.
Majętności nasze ruskie w niwecz splądrowali. Dla Boga, radźcie WMość o nas, abyśmy takiej angaryi nie cierpieli. RadziwKSprawy 173.
Czeladź zaś za ledaco trynkieltów się upomina, drzwić otworzy, a zaraz ręki nadstawia, co by wziąć, aż się coś dzieje człowiekowi patrząc na takie angaryje. ŁugowPodr 146.
Bóg nas za chłopy karze y [ich] Angarie. OpalKSat 9 marg..
Przeto mię [mężatki] o obronę i ratunek uniżenie prosiły, suplikując, żebym władzą moją tym zbrodniom zabieżał, jakoby tych angarij więcej nie cierpiały. NiewPrerBad 145.
2.prawn., w lm »posługi, do których zobowiązani byli poddani na rzecz pana«: W tej wsi [Pleczmin] sołtysz ma włókę rolej, wolny od wszytkich angaryj dworskich. LustWielk .
Przed temisz Commissarzami Naszemi proponowali Poddani Wsi Panstwa Zywieczkiego Krzywdy Angariae y rozmaite Szkargi na Vrodzonego Mikołaia Komorowskiego. KomonDziej 116.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]