W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 09.06.2022
AREA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1633
Formy: lp M. area; D. arei; N. areą; Ms. arei; ~ lm B. area
Etymologia: <łac. area>
Znaczenia:
1. »pole powierzchni«: Złączywszy w iedną Summę z Areą same[go] przywałku będzie całe[go] Przywałku Area z ławką za Rowem przy drodze zakrytey. NarArch 54. Wszytkie area [!] Wału y Przywałkow wszytkich złączywszy additią; Uczynić summę iednę, ktora będzie Areą Całey Przerznięcia Fortecy Wałow miarą stop radice quadra[tam]. NarArch 55. Area. Area. Pole, Plác, płászczyzná. SolGeom I 2.
2. »plac; dziedziniec«: Koń już czekał, na który książę się przesiądzie, I wjeżdża pod ochotne angielskiego [posła] dachy [...] Przyjęty wdzięcznie dosyć: w arei wesołej Towalniami okryte zastawione stoły Muszkatelą i cukrem. TwarSLegK 162. Zaraz w jego [pałacu Leszczyńskich] arei, z marmurów mienionych Podawa się fontana. TwarSRytTur 102. Iest w Korszuniu przy Cerkwi Spásłey [!] Area wielka: Tám się zeszłá Czerń/ y Cyrkuł wedle zwyczáiu vczyniłá. MerkPol 22. Czworo do niey [świątyni] śpiżanych wrot się otwierało. [...] Bliżey brukowana Area Mozaikiem. TwarSPas 110.
Przenośnie: To gdy rzekł [wezyr], na powagę ważnej jego mowy Zeżdżmą piersi i razem uniżą swe głowy (Jaki zwyczaj narodu). Ztąd gruchnie: Iż Hałła! Że z aplauzów i huku area zagrzmiała. TwarSLegK 229.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM