W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 24.02.2021
ARIADNA, ARIADNE rzecz. ż
Słowniki:
SWil notują
SStp, SXVI, Kn, T, L, SW, SJP nie notują
Formy: lp M. Ariadna; Ariadne; D. Ariadny; C. Ariadnie; B. Ariadnę; N. Ariadną; W. Ariadno
Etymologia: <gr. Ariadnē>
Znaczenia:
mit. »imię córki Minosa, króla Krety, która wyprowadziła Tezeusza z labiryntu«: Ieśli po kłębku nici oney zdradny/ Mogł kto fortyle prześć Labiryntowe/ Gdzie straż tak czuyna piękney Aryadny. TwarSDaf 88. Bo ledwie go zoczyła, zaraz się vwiodła, Niezwyczayną urodą, piękna Ariadne, I wyscie z Labirynthu pokazała snadne. PotPer 20v.
Związki frazeologiczne: nić Ariadny »sposób wybrnięcia z trudnej sytuacji«: [...] Idziesz na fawor jakby do ogroda, Aż ci na powrót potrzebna niesnadny Nić Aryjadny. MałpaCzłow 252. Zefir był metrem przezornych wykrętow, Ty złe ćwiczenie wziołeś od nátury, Więc was obodwoch, ná iedney gałęzi, Nić Aryadny, niech w sidła powięzi. DrużZbiór 279.
Przenośnie: Ach nie masz na tym Swiecie, niest[e]tysz mnie, zadny, Niemasz, coby cię mogła dobyc Aryadny, Z Labiryntu w ktorym Smierc wgrobowe nas Cwikle, Zadną na Swiecie nicią, nie trafione wikle. PotPer 21. ◼ Ariadno [do Matki Boskiej], błędnego człeka z labiryntu Co wiedziesz, niebieskim kłębkiem do Koryntu. KochOgrTur 40.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorzy: KS, WG