W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 31.01.2023
Najwcześniejsze poświadczenie: 1665-1683
Etymologia: <
wł. bagatella;
fr. bagatelle>
Znaczenia: »coś o małym znaczeniu, wartości a. rozmiarach (niekiedy ekspr.)«: Posyłam [...] bagatele [...] Naprzód kołdrę z hatłasu białego chińskiego ze złotymi kwiatkami. SobJListy 546.
Z kanakow maneli rząd po wszytkim [koniu] biezy I inne bagatele. DrobOpow 52.
Geminiusza z tym ordynowali Niechby przez swoie gry y bagatele [...] I Magistratu y u Rzymian chęci Nietracił w wielkiey swoiey niepamięci. ChrośKon 486.
JP. Roża z Ogińskich Krasińska starościna warszawska, wiązała mnie antałem głównego wina przy inszych podarunkach; insi wiązali bagatelami. ZawiszaPam 114.
Spowiádaiąc się zaś, zá śmiertelne [grzechy] ráchował że iaiecznicy dla chorego gotowáney w Piątek powącháł casu, że w pszenicy w polu musiał cięzar nátury wypuścić, y inne bagatele pokłádł. JabłSkrup 6.
Toż samo się wyda ná tablicy wysrebrzoney y zębem wypolerowaney, drobnych według upodobania bagátel po niej posypawszy. BystrzInfRóżn Y 4v.
Pewnie marná [rzecz] u Panow, zwaná bagatelą, gdy żonę z Mężem ślubem związaną rozdzielą. DrużZbiór 100.
Sam [ks. Sanguszko] mało tańcował [...] najwięcej bawił się kielichem i śmieszkami z jakich bagatel. KitPam 61.
Mogliby Polacy nie skarżyć się o takie bagatele [szkody wyrządzone przez Prusaków w Polsce], gdy kraj jego [króla pruskiego] podczas wojny daleko większe od Polaków poniósł krzywdy. KitPam 126.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]