W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 18.07.2022
BRZEZIŃSKI przym. od nazw. *BRZEZINY
Słowniki:
L (; pod: brzezina; XVII), SW (in. zn.) notują
SStp, SXVI, Kn, T, SWil, SJP nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Formy: lp M. m brzeziński; n brzezińskie; D. m brzezińskiego; ż brzezińskiej
Znaczenia:
»związany z miejscowością Brzeziny«: Záś piwo Brzezińskie w Pomrozu/ Przemyskie/ Wáráckie/ Grábowieckie/ w pierwszym stopniu ku końcu rozgrzewáią/ y odwilżáią: przeto też bárziey tuczą. SyrZiel 946. Prowizorem iego powinien bywáć z wielkiego Kollegium Theologiey Professor/ ktory Brzezinszczykow zá Rádnych Pánow Miástá pomienionego záleceniem/ á Szlácheckie dziatki zá X. Proboszczá Brzezińskiego áttestácyą przyimowáć/ y wszytkie potrzeby do stołu należące opátrowáć ma. PruszczKlejn 26. Senior pomienioney Burse y Bákáłarz Szkoły Brzezinskiey Fárny/ ktorym według ordináciey Testámentu tegoż Fundatorá máią być oddawáne ná káżdy rok zá prace ich condigna Salaria. PruszczKlejn 27. Łęczyckie má zá Herb puł orłá puł lwá w Koronie. Graniczy z Woiewodztwy Sieradzkim, Kaliskim, Rawskim, y Sendomirskim. Dzieli się ná trzy Powiáty: Łęczycki, Brzeziński, Orłowski. BystrzInfGeogr I2. KASZTELANI Mnieysi olim Drążkowi [...] Kasztelan Bydgoski. Kasztelan Brzeziński. ChmielAteny II 398-399.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
BRZEZIŃSKI m
w funkcji rzeczownika
Formy: lp M. Brzeziński
Znaczenia:
nazwa osobowa » - nazwisko«: Tegoż dnia było koło, w którém P. Trzebiński i P. Wojciech Brzeziński od Króla J. M. i od Rpltej prosili wojska, o prolongacią czasu do zapłaty naznaczonego, ukazując tak, że przes nierychłe wydanie poborów na ten czas zapłata być niemogla. DiarKwarKoniec 39.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

*BRZEZIŃSKA ż
w funkcji rzeczownika
Formy: lp B. Brzezińską
Znaczenia:
nazwa osobowa »- nazwisko«: Ozęnił się prędko potym poiął wdowę Panią Brzezinską ale tak złą kobietę ze się nieszczęsliwym nazywał [...] przysiągł Xiędzem zostać iezeli by go z nią Pan Bog rozłączył. PasPam 226.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]

*BRZEZIŃSKIE n
w funkcji rzeczownika
Formy: lp B. brzezińskie
Znaczenia:
»piwo z browaru w Brzezinach«: Jeśli też przewoźne Smakujesz, w państwie naszym znajdziesz piwa różne; Klarowne i wystałe. Najdziesz tu Leszczyńskie, Łagodne, z gęstą pianą obaczysz Brzezińskie, Albo Łowieckie, co więc chłopom gęby krzywi, Albo Wareckie, którym Warszawa się żywi. Ujskie i to przyjemne, gdy nieprzypalone, Wielickie nie mniej sławne, które garła słone Swą wdzięczną treścią chłodzi. Nie gań Żółkiewskiego. We Lwowie będąc, miej się do Jezuickiego, Zielone Biłgorajskie, jak lipiec się pije, a w głowie jak wino wianeczkiem się wije. ZbierDrużWir I 102.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WG