W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 12.01.2023
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Znaczenia:1.ekspr. »dziecko płci męskiej; młodzik, wyrostek, który wyszedł z okresu dziecięctwa, a nie jest jeszcze mężczyzną«: Uderzył strach na pastuchy, Ale radość im otuchy Dodawała — w tęż godzinę Biegli widzieć Chłopięcinę.
Wnidą w szopę — a tu mali Aniołkowie heblowali Złotej wierzby suchą lipkę Jezusowi na kolébkę.
TwarKKolOkoń 325.
Przebył [Dedal] Delon y Páron: z prawey Lebint stromy Był mu/ y wtąż Kalidná w miod żyzna kráiná/ Gdy w gorę wylátowáć ięłá chłopięciná [Ikar]. OvŻebrMet 195.
Czyj to chłopiec skrzydlaty, rumiany, a biały? Wedle wzrostu ma łuczek; wedle łuczku strzały. Kupido, syn Wenery. Co ta Wenus znaczy I czemu się tak to jej chłopię usajdaczy? Bogini to miłości, w morskiej kiedyś spumie Z Saturna urodzona. A miłość co umie? Zaraza i serc ludzkich okrutna wścieklina: Komu w nie ta zawiedzie strzałkę chłopięcina, Naprzód wzroku pozbędzie, potem go ślepota Rozumu, na ostatek zbawi i żywota. PotFrasz4Kuk I 290.
2.ekspr. »mały, niski mężczyzna«: Wielbłądá y Słoniá bestye wielkie/ tak ludźie vmieią wyćwiczyć/ że może ich ledá chłopięćiná zá powrozek trzymáiąc/ to tám/ co sám wieść. PetrSEt 141.
[Mówi Rajmund] Ty [Boże] ktoryś pomogł przeciw Olbrzymowi/ Ná Terebincie vbogiey dziecinie: Ze ten co wszem był Izráelowi Straszny/ dał gárło máłey chłopięcinie - Hárdemu przepych skrusz Pogáninowi. TasKochGoff 187 [186].
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]