W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 08.02.2024
CHWALEBNO, CHWALEBNIE
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia: »jest godne pochwały«: Miłość twoiá Boże moy nie szuka niwczym/ áni śiebie/ áni swego własnego/ áni co iey sámey/ ále co innym wszytkim spolnie dobrego i pożytecznego iest: i ia nic swego prywatnego szukáć nigdy nie chcę/ ále tylko tego/ co też innym pożyteczno/ á tobie Bogu nászemu chwalebno i przyiemno iest/ żeby tobie wszytko stworzenie cześć i chwałę powinną oddawáło/ woli twoiey się zupełnie poddawáło/ á do zbáwienia i żywotá wiecznego iáko naygęśćiey przychodźiło. DrużbDroga 361.
Czwarte Monitum. Zeby pomiárkowány, y zdrowym rozumem nieprzyjemny y szkodliwy innych znośić dyskurs, Boć chwalebniey jest uszczypliwemu dyssymulowáć słowu, niżeli uwiodszy śię niećierpliwośćią odpor dawáć, według zdrowego Plátoná remedium: Curare noli, si quis te laesit, et omne, vulnus curâsti. BystrzPol I7v.
Miłość ku prawdzie, powiedział, na złe ći się w prawdzie przydała, i życzyłbym, żeby śię to nie było stało, lecz zawsze przecież chwalebniey swoie zdanie śmiało opowiedzieć, niż mowić z czołgaiącą śię i niewolniczą boiaźliwośćią. GelPrzyp 175.
Człowiek niepowinien być ganionym za to, że śię stara do nich przyść, ieśli ma w sobie przymioty zdolne do zadość uczynienia swemu urzędowi, gdyż chwalebno iest, iść drogą prostą ktora do nich prowadźi, to prawda że rzecz trudna iest starać śię o godność Kośćielną, w nagrodę swoich prac y zasług, ażeby śię przy tym cokolwiek nie przymieszało pychy; Ale coż czynić, nayczystsze serce ludzkie ma iednak zakrytą iakąkolwiek sobie przyzwoitą ułomność, ale ambicya ufundowana na prawdźiwych zasługach, nie ma nic w sobie nagannego, á iako iest rzecz świętokracka przychodzić do tego poświęconego urzędu przez srzodki niegodźiwe, tak chwalebno iest przez drogi proste, y sprawiedliwe. NobRudSzkoła 318.
Wprawdzieć my tych nauk, które kwitną w Konwiktach, nieganiemy, ale to tylko mówiemy: czylibyto niechwalebniey, czy niepożyteczniey dla całey Oyczyzny było, gdyby tego wszystkiego w publicznych Szkołach uczono? CzacFSkarga 14 nlb.
Gdy tedy y Náuczycielow powinność, y Uczniow stán wyciągá, aby ktorzy ná uczciwe nápomnienia nie dbaią, ostrzeyszemi słowy, surowszym zacięciem karani byli, tudzież gdy łátwiey, miley y chwalebniey iest dlá Náuczycielow uczyć młodych, iak karać. PawluśUwagi 11.
Jeźli w Kraiu iest drożyzna, niepuszczać się na ślepo, chyba za oczywistym dowodem znacznego zysku; częstokroć się w tedy lepiey przeda u siebie, i daleko chwalebniey iest, chociaż z mnieyszym zyskiem, wspierać potrzebuiących kraiowych, iak zostawuiąc ich w niedostatku, dla chciwości zysku, wywozić cudzym. KlukRośl 272.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]