ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2024
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1675
Znaczenia:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
dwór madrycki (
sz. zm.) »władza Hiszpanii«:
Interes Giebleytarum i Machum odłożono do kongresu [...] orosznickiego; jest nadzwyczaj wynalezienie (trudne) mediorum na ukontentowanie angielczyka i madryckiego dworu, interim aby ten ostatni dwór skłonniejszy był do pokoju pod Fontarabią, 20 tysięcy francuzów idzie i inne wojsko francuzkie ku granicom hiszpańskim accelerat, ad interim Regens francuzki kazał upewnić holendrów, że i flota francuzkiego państwa in parte ziemi łączy się z niemi na pogrążenie pogaństwa, aż nazbyt exorbitującego rozbijaniem okrętów chrześciańskich. ZawiszaPam 433.
Hiszpański Minister Xiąże de Masserano tak dobrze sprawuie urząd sobie zlecony, iż Dwór Madrycki ledwoby znaleść mógł do tey funkcyi zgodnieyszeygo męża. GazWil 1771 48 7 nlb.
Ministeryum Angielskie ściśle się związawszy z Francuzkim, które za Ludwika XIV. żadnych nieopuściło śrzodkow do utrzymania Filipa V. na Tronie Hiszpańskim, zostało mu przeciwne, wszystko się wspak obróciło, tak dalece że Dwór Madrycki, udał się pod obronę Dworu Wiedeńskiego przez tyle mu lat przeciwiącego się i zastarzałą nieprzyjaźnią szkodzącego dzierżawom Hiszpańskim według możności. JodHist 42.
Xiążęta Sabaudzcy po trosze wzmagali się i rozszerzali swe granice od niemałego czasu, już pomoc swoię przedaiąc Cesarzom, już łącząc się z ich przeciwnikami. I teraz Karol Emmanuel chciał Medyolanu, co mu też było przyrzeczono od Wersalskiego i Madryckiego Dworu. JodHist 60.
Czytamy w gazetach Włoskich, że Rząd Francuzki domagał się od dworu Madryckiego 25.000. woysk posiłkowych, lecz Krol Hiszpański miał użyć wdania się pewnego neutralnego dworu, dla nakłonienia Francuzow, do odstąpienia tey propozycyi. GazKor 1800 30 356.
◆
Związki frazeologiczne:
◆
z siekierą do dwora chodzić,
z siekierą do dworu chodzić:
Czynsze powinne áby według czásu Młynarz oddawał, y do napraw Dworskich Budynkow, áby z siekierą według vstáwy, y powinności do Dworá chodził. HaurEk 41.
Aby iednak Czynsu Złotych 40 ktory teraz dawa płacił y z Siekierą do Dworu na Poprawe chodził Słowik Młynarz. KomonDziej 115v-116.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: