W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 22.10.2024
Znaczenia: łączliwość z czasownikiem, przymiotnikiem i przysłówkiem »dwanaście razy«: Ale ich ná rożnych mieyscách dwánaściekroć poráźił/ y Pokucie dosyć fortunnie do Korony odebrał. CezWargFranc 17.
Dwánaśćiékroć/ Duodecies [...]. Kn 155.
Do tego wylicżáiąc co się z nimi dźiało w ták gwałtownym ráźie (ná żądánie Krolewskie) káżdego dniá przez nabiegi nieprzyiaćielskie/ y ćięszką niewolą w obleżeniu/ co iż w długąby poszło/ y szcżupła kártá tegoby nieokryśliłá/ plác komu innemu do tego opisania dáię/ to tylko pámięci zostáwuiąc/ iż ći walecżni mężowie niemáiąc więcey nád dźieśięć tyśięcy woyská/ przez śiedm niedźiel trzech kroć stu tyśięcy Kozakow/ y Tátárow stu tyśięcom obleżenie wytrzymáli: lubo nieprzyiaćiel niektorych dni/ po dwánaśćiekroć do szturmu/ á niektorych też y po piętnaśćie rázy przypuszcżał/ oni záwsze mężnie/ y nád podobieństwo odważnie zrażáli ten gwałt. PastRel C4v.
Dwanaściekroć się odmie i skurczy do roku Miesiąc, wżdy nowej gwiazdy nie masz na obłoku; Tylko ten raz, wżdy zawsze na koronną sferę Planetę Marsa abo wysadzi Wenerę. PotPoczKuk III 401.
Dwanaśćiekroć. zwölfmahl. douze fois. T III 291.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 22.10.2024
Słowniki:
SXVI,
Kn (w in. zn.),
T (w in. zn.),
L (bez cyt.),
SWil (w in. zn.),
SW (w in. zn.) notują
SStp,
SJP nie notują
Znaczenia: »składnik liczebników wielowyrazowych, który oznacza, że liczbę określoną przez liczebnik stojący po nim należy pomnożyć przez 12«
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
dwanaściekroć sto tysięcy »1 200 000«:
Oycowskie natenczas wlawszy na Jmęć błogosławieństwo, longitudinem annorum przy iako naypomyślnieyszych Successach życzę y proszę, aby primam memoriam miał colligatiey w domu mnie ulubionym Jmći Pana Krayczego Koronnego mego Mości, Pana y kochanego Brata, Summę Dwanaście kroć Sto Tysięcy, kontraktem matrimonialnym przez S. P. Xięcia Jmći Pana Woiewodę Ruskiego, S. P. Xiężnie Jey Mći Gryzeldzie z Zamoyścia zapisane, Jure naturali na S. P. Jmći Pana Kasztellana Krakowskiego, Dobrodzieia mego, spadłe [...]. KoniecJATestRak 404.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]