W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 21.02.2025
DWOJAK rzecz. m
Słowniki:
SXVI, Kn, T, L (bez cyt.), SWil, SW, SJP notują
SStp nie notują
Formy: lp M. dwojak; ~ lm M. uż. osob. dwojacy
Znaczenia:
1. »jedno z dwojga dzieci urodzonych podczas jednego porodu«: Dwoiacy ábo dwoiak/ vide Bliźniak/ bliźniętá. Kn 155. Dwoiak. *1) ein Zwilling, s. Blizniak. [...] *1) jumeau, v. Blizniak. [...]. T III 291. [...] Dwoiak, dwoiacy, bliźniak, bliźnięta [...]. DudzZbiór 37.
2. »moneta o wartości dwóch  → grajcarów«: Dwoiak. [...] 2) ein zwey Kreutzer-Stück in Schlesien. [...] 2) piéce de deux cruches ou creuxers en Silesie. T III 291.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
DWOJAKI nmos blp
Formy: lm M. dwojaki; D. dwojaków; Ms. dwojakach
Znaczenia:
1. »dom o dwu izbach przedzielonych sienią«: Komornicy: Stach ma chałupę dobrą, siekierę, kosę i sierp. Płóciennik, ten mieszka w dwojakach nowozbudowanych […]. InwKal I 505. Chałupa to jest dwojaki; obiedwie izby komory z gruntu złe, tylko popodpierane, znacznej potrzebują reparacyi. InwKal I 508. Chałupa dwojaki z 2 izbami, w drzewie i poszyciu nadrujnowana. InwKal I 648. Już się chałupy na górze stojące wyraziły; z góry idąc na dół, przy cegielni dwojaki o 2 izbach i kominach, w nich mieszkają ogrodnicy 2: Józef i Janek; dachówka na tych dwojakach być miała, teraz onę dobrze snopkami nakryto, a dachówkę, tak kładę, do zamku kiedyś zabrano. InwChełm 14. Pod górą dwojaki we 2 rygle w lepiankę; w tych 2 izbach mieszkają ogrodnicy. Te dwojaki są pańskie; w sieni od drogi teraz wyporządzona izbedka mała, w której mieszka Stachowski, z piecem i oknem jednym. InwChełm 15. Chałupa nowa, dobra, dwojaki: w jednej części mieszka kowal za kontraktem, w drugiej części ogrodnik drugi, osadzony za kontraktem także. Okien w tych dwojakach nie masz. InwChełm 104. Do tych dwojaków stodółka i chlewiki należące, to jest do Szczepana należąca stodółka jedna w deliki, stara, i chlewików 2. Do Mikołaja półrolnika stodoła także w deliki, stara, i chlewików 2. InwKal II 116. Przy tychże dwojakach obórki należą do pomienionego Przybyła półrolnika, stare, nie bardzo dobre. InwKal II 143. Dwojaki, w których mięs[z]ka chałupników 2, to jest: Wawrzyn, w drugiej izbie Michał mały. Dach na tych dwojakach znac[z]nej potrzebuje reparacyi. InwKal II 335.
2. »dwa garnki złączone u góry uchem«: [...] koryto do solenia mięsa 1, węborków 2, dzieża 1, faska do umywania statków 1, dwojaki drewniane 1 [...]. InwChełm 89.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz *dwaki.
Autorka: RB