ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 19.02.2020
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1669-1677
Znaczenia: hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiZACHEUSZ NA FIGĘ Chłopek niewielki wzrostem, chociaż widzi ciżbę, Żeby króla przywitał, ciśnie się przez izbę; Ale uwiązł i tylko z daleka mu dygę uczynił. PotFrasz4Kuk I 378.
Introib jako w cepy z ministrantem się nie zgodzi albo jak przez próg przestąpienie będzie, prędki, bełkotliwy i nieuważny. List Pawła w ucinkach ani do zrozumienia, ani do pojęcia, Ewanjeliją per tres dziwny akcent zakończy. Obrót śmiszny jak w ciasnym kącie pod kijem, dyg kolana jak pod piłą do tarcia, memento – klucz zapomniany u skrzynki albo u puzderka; Ite missa est – dobre zdrowie Waszeci. Cała Msza, pożal się Boże Krwi Swojej Dostojnej, bez uwagi, bez reguły, bez szacunku, bez łaski i bojaźni Boskiej, a cale bez siebie będzie i odprawi się [...]. MałpaCzłow 228.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 19.02.2020
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1646-1648
Znaczenia: »grobla«: [...] przez tę odnogę morską portową usypał z kamienia Dyge zatopiwszy okrętów umyślnie kilkanaście ladajakich, która wzdłóż idzie na dobrą ćwierć mile; to tam z wielkim kosztem być musiało, zaraz od oceanu Refluxus maris wielki od godziny do godziny dwakroć bywa, i tak kiedy woda ustępowała wtenczas pilno robiono około tej Dygi potem usypawszy te groblą dopiero miasta dostał i tak imi po dziśdzień fortytikować się zabraniają. GawarDzien 84.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]