W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 21.01.2014
Słowniki:
SStp (
gwarek, gewerek),
SXVI,
T,
L (XVI-XIX),
SWil,
SW (
gwarek, gwerek),
SJP notują
Kn nie notują
Znaczenia: »górnik; właściciel kopalni«: [...] według przywilejów swych gwarcy gór ilkuskich przedtem nie dawali więcej od cetnara ołowiu, jedno po dwa szelągów [...]. AktaKrak I 381.
Gierszmąn melcher miesczanek ze Gdanska wyszedł kupiel bel Kamieniczkę w Olkuszu y Gorami bawiełsię naspol zynszemi gwarkami. TrepNekLib 96.
[...] do minnice tamecznej gwarci powinni przedawać [srebro]. AktaKrak II/1 213.
Iuż niech nie tęskni uprágniona duszá Do ziemnych gwarkow pełnego Olkuszá. KochProżnLir 68.
To nam napismiech zostawili starzy, Poki nam pycha, matka wszytkich zbytkow, Z nieba na niski swiat nie wytowarzy, Nie szukali tak swych Ludzie pozytkow, Ani dla złota gwarek ziemie warzy, Z zwierzow, y wdomu chowanych dobytkow, Zyli y granic nie mitrzyli sznury, Chleba więcey nic, tylko dla natury. PotSyl 21.
Juz głębia w gorach; jest z polami w rowni, Szukaiąc złota gwarek Assyriski W ziemię dla Miner, nie kopie się głowni, Naymnieysze jednak nie sączą strumiszki. LucChrośPhar 112.
A że bez srebra mennica otwarta być nie może, defert J. K. M., p. m. m., że oprócz Olkusza jeszcze się znajdują w Polscze inne srebrne góry bardzo bogate, które ad perfectionem przynieść ludzie cudzoziemscy artis huius gnari podejmują się conditione adiecta, aby im od Rzpltej obwarowana była wszelka securitas i dane privilegia, żeby gwarkowie more aliarum nationum tamże osiedli i tego skarbu dobywali, w czym aby urodzeni posłowie instructi byli, praecavet J. K. M. InsOtwRzecz 264.
GWAREK co koło soli w robi w szybach solnych Gornicy. DanKolaDyk II, 476.
Gwarek. Berg-Herr, der ein Bergwerck hat. Possesseur d'une mine. T III 439.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]