W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 03.11.2017
JAWNA
w funkcji predykatywnej
Formy:
Znaczenia: »jest ogólnie znane«: WE wszelkich nászych spráwách wzgląd trzebá mieć ná czás/ według ktorego káżda rzecz spráwiona y pożytecznieyszą y vdátnieyszą bywa/ gdyż też y to dosyć iáwna wszytkim bácznym/ że te niskie źiemskie rzeczy bywáią od niebieskich gwiazd y okręgow wyższych/ dźiwną spráwą Boską sporządzonych/ spráwowáne y rządzone/ á naybárźiey od mieśiącá źiemi naybliższego/ ktorego szkodliwey wilgotnośći ták się zda/ iákoby wszytko podlegáło. ktory to przez opánowánie naymnieyszego okręgu nayprędzey też bieg swoy odpráwuie/ obiegáiąc wkoło wszytkie známioná niebieskie we dwudźiestu y dźiewiąćiu dniách/ według ráchunku pospolitego/ á zábawiáiąc się w kożdym znáku dni pułtrzećiá y minut trzydźieśći/ co raz inákszą władzą y wolność swą rośćiąga. DorHip II Livv.
A wszak to jawna, żeśmy się w pana odmieniać nie chcieli krom łbów szalonych; ani pan wojewoda krakowski sam odmiany chciał ani wszyscy, którzyśmy się tam byli zjachali [...]. BazylAntidotCz III 271.
Nákoniec nie tylo to iest rzecz iásna/ iż Papieżowie máią tę władzą; ále też y to iest iáwna/ iż rzadko się tráfiáło/ áby owi co się pokázowáli vpornie nieposłusznymi/ przećiw Vikáriemu Christusowemu/ y pogárdzáli iego władzą [...]. BotŁęczRel III 80.
On od ziemie podniósszy pochyloną głowę Tak, że mógł dobrze słyszeć Orlandowę mowę, Wszytkę prawdę powiadał, jako się toczyła, Tak dobrze, tak wyraźnie, że to jawna była Orlandowi z jego słów, że nie beł nic krzywy I niewinnie miał umrzeć rycerz nieszczęśliwy.
ArKochOrlCz II 209.
Poniewaz przez experyencyą iawna, iż wolno y wolnym krokiem idący, pospolicie uidzie na kwadrans krokow 1500. BystrzInfRóżn Z2v.
Lecz to niesłusznie, gdy sigillum secreti nie na tym zależy, mieć dóm swój w niesłychanych kłótniach z plotek pochodzących, ale tam, gdzie słuszna rzecz jest, wtedy kawalerska, do zabicia zachować on, by nie był wyjawiony. RadziwHDiar 190.
To jawna jest, że królowie, kiedyby chcieli, mają w ręku moc obalenia Rzpltej, odejmując jej gorliwszych obywatelów przez swoje łaski i ogołacając ją ze swoich obronicielów. KonSSpos 263.
IAko sie tu rozumieć ma/ iest dźwięk głosu/ według miáry przyrodzenia cżyiego brzmiący/ gdyż iáwna to/ że stáry niemoże ták ćienko intonowáć/ iáko chłopiec w kilkunastu lećiech/ chłopiec záś ták grubo/ iáko iuż letni/ dla tegoż iż iest rożność w głosách/ rożność też muśi bydź y w pisániu. GorMuz b4v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]