W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 23.05.2024
Warianty fonetyczne:
KAPELA || KAPEL, KAPELLA II
Znaczenia: »zespół muzykantów, orkiestra«: Matka to była niebieskiej Bogini, Święta Przeczystej Panny ochmistrzyni. Tak jej niebieska kapella śpiewała, Tak ją w tryjumfie głośnym wysławiała: — Tyś matka Matki Stwórce przedwiecznego [...] BorzNaw 48.
Idzięmy iuz od Ołtarza az tu walą się wedrzwi, iego kapella PasPam 225-225v.
Po ktorych przybyciu o godźinie circiter Osmey z rana Assystencye z Woyskowemi Kapelami, kotłami Trąbami y bębnami ku Miastu hac formalitate ruszyły się. GazPol 1736 96 3 nlb.
Kochał się także ten król wielce w orkiestrze, czyli w kapeli, do której dobierano wirtuozów, śpiewaków i śpiewaczek w całej Europie najsławniejszych. Ta orkiestra grała często królowi na jego pokojach, w dni galowe po kościołach, w których się król na nabożeństwie znajdował, i na operach, dobierając do siebie na wspomniane opery kapelów różnych panów, mianowicie Wielbarskiego, kuchmistrza litewskiego, i książęcia Czartoryskiego, kanclerza wielkiego litewskiego, tak iż liczba muzykantów grających operę przenosiła 100 osób. KitPam 118.
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
:
◼
Przenośnie:
◼
Insza to słuchaiąc wdzięczney melodyiey uczyć się Baletow, kapreolow, Tancow, szykuiąc podkasałe noszki iako z regestru. A insza słuchać klangoru Marsowey kapele. PasPam 138v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz kapelia.
ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 23.05.2024
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1650
Znaczenia: »kaplica«: Kośćioł ábo Kápellá S. PIOTRA.
TEn ná Grodzkiey vlicy iest/ ma go Kápitułá Krákowska w swym opátrzeniu/ y w podawániu z funduszámi [...]. PruszczKlejn 50.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]