W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 25.07.2024
Najwcześniejsze poświadczenie: 1747-1756
Etymologia: <
fr. carrousel>
Znaczenia: »zawody wzorowane na dawniejszych turniejach rycerskich organizowane w XVIII wieku«: Będącym nam w karuzelu, powrócił pan porucznik z raportem, że odwiózszy do grodu, oddał i zostawił chłopów z leśniczym JM pana Fleminga na sianożęciach zabranych, na których w tymże Mielniku zaniesiony manifest. RadziwHDiar 42.
Żaden między nimi nie jest próżniak, tylko rzemieślnicy różnych rzemiosł, używani do wytykania obozów, placów, ogrodów, karuzelów, do ozdoby krajów, ochrony i zabudowania w różnych mi danych deseniach, recti linia prowadzą równe do przejazdów, robią groble i mosty, gościńce czyszcząc z korzeni i kamieni. RadziwHDiar 174.
W karuzelach i ubieganiu się do pierścienia, są szczegulne bez niebespieczeństwa wdzięki; acz nie maią fantastyczney i romansowey wspaniałości owego w dawnych turnieiach rycerstwa, które wprawdzie bardziey w oczy biły... SaintZabłNiewier 314.
w tym razie nieznaiomy młodzieniec, tknięty niebespieczeństwem tak walecznego monarchy, rzuca się na piasek z większym, iak błyskawica przelotem; ucina głowę lwu, z niemnieyszą zręcznością, iak widywano potym u nas na karuzelach młodzież ucinaiącą głowy Tureckie, lub pierścienie [...]. VoltKról 31.
była to niesłychana pompa, wspaniałość, uczty, uroczystości, karuzele, opera buffa ustawiczne. sonetty, madrygały, ody; słowem, całe Włochy zamieniły się w Parnas; a ieszcze iak wysoki! VoltPrzybKandyd 47.
Pyt[anie]: Przez plac karuzelu czyliś W Pani piechotą szła, czyli iechałaś?
Odp[owiedź]: Piechotą szłam. GazetaWarsz 1793, 13XI.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]