ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 12.07.2021
KOCIOŁ rzecz. m
Warianty fonetyczne: KOCIOŁ, KOCIEŁ
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. kocioł; Ms. kotle; ~ lm B. uż. nosob. kotły
Znaczenia:
1. »instrument muzyczny półkolisty, miedziany bęben obciągnięty skórą, w którą uderza się pałkami, używany w wojsku, a także podczas uroczystości«: Tam w Woysku Muzyka trąbi w kotły chałas grzmot, krzyk. PasPam 59v. Pasza Sylistryiski [...] zwycięzywszy zawolą Boską Naszych y z Pędziwszy z Po[la] Pozbierał z poboiowiska owe Porzucone kopiie kotły Bębny Choragwi wiele y Więzniow. PasPam 265.
2. »duże naczynie do gotowania«: Wołu, wieprza, albo barana kiedy zabiią to naymnieyszey krople krwie niezepsuią ale ie wytocza wnaczynie na mięszawszy wto krup ięczmiennych albo tatarczanych, to tem kiszki owego bydlęcia nadzieią y razem w kotle uwarzą. PasPam 55v.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: kocioł browarny: Zydzi na Wsiach mieszkaiący na Arendach browarnych, od każdego kotła gorzałczanego, dadzą po złotychośmi, a od browarnego, po złotych dziesiąciu. FredKon 59. ▲ [Kocioł] chmielowy: ▲ kocioł do chmielu:
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: od przysł.: Przyganiał kocioł garncowi, a sam smoli. Tak kocioł garcowi Przygania i dojmuje, balbierz – balbierzowi. ŻałRokLub 159. Zaczym Mośći Pánowie życzyłbym, zeby koćieł gárcowi, w tey mierze nie przygániał, gdy obáy smolą. BystrzPol N2v. ● Kocioł gárncowi przygania. KnAd 1031.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM