W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 09.04.2024
Najwcześniejsze poświadczenie: 1764
Znaczenia: »ten, kto opisuje jakiś kraj, obszar, okolicę; geograf«: Kraiopis. Kraiopisarz. Landbeschreiber. Geographus. Géographe, qui sait la Géographie; un topographe. T III 634.
Po Ptolomeuszu aż do zniszczenia Państwa Rzymskiego na zachodzie ieden tylko z znacznieyszych Kraiopisarzow znayduie się Ethicus żyiący między 400 y 450 rokiem Ery Chrześciańskiey, ktorego pisma oświeciły Geografią y Historyą. WyrwGeog 5.
Rozmiar Ziemi ktorego Kraio-pisarze zażywaią iest tenże sam niemal ktorego zażywaią Miernicy. W nayczęstszym iednak u Kraiopisarzow używaniu są gradusy, y mile. SiekKraj 50.
Jest to wielka kraina, położona między Tombutem, y Kassanem, bardzo ludna, chociaż nie urodzayna, y mało znana od Kraiopisarzow. HarpeWróbHist 99.
Dawni kraiopisarze acz z wielką usilnością starali się nam opisać rozległość kraiow Północnych, które leżą między Oby i sławnemi murami Chińskiemi, potrzeba iednak przyznać, że im się wcale nie udało. AvrilŁadPodróż 151.
POWIETRZE MOROWE. Niektórzy kraiopisarze utrzymywali, że powietrze bierze swóy początek z Egyptu; ale to mniemanie zasadzone na przesądach błędnych okazuie się bydź nim przez rzecz samą. VolnNowicOpis 81.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz krajopis, krajopisca, geograf, ziemiopis, *ziemiopisz, *topograf, kosmograf.