W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 28.06.2018
KUCHNIA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Formy: lp M. kuchnia; D. kuchni // kuchnie; B. kuchnią; ~ lm B. kuchnie
Etymologia: <niem. Küche>
Znaczenia:
»izba z piecem przeznaczona do przyrządzania potraw; piec do gotowania potraw; potrawy sporządzane w czyjejś kuchni«: Ani u stołu znaczny jego [cesarza tureckiego] zbytek, służba jego i kuchnia, i aparat wszytek, w jedle: w ryżu bastramy na bielonej blasze, a serbetem sowite afrykańskim czasze. TwarSLeg 145. Iak było niewidac okupu piiali wodę potym drwa do kuchni rąbali y nosili w tey nędzy zywot skonczyli. PasPam 52v. Towarzysz zawoła nie powieday im Wpan az nąm dadzą iesc kiedy to skoczą Słudzy kuchmistrzowie wszystkich kommisarzow kuchnie zakładać piec warzyć. PasPam 99. Ale mię obsyłał z kuchni swoiey Miałęm się ieszcze lepiey nizeli pierwey bo mi noszono y od krola y od Niego. PasPam 145v. Przyniesiono ieść pięknie zkuchnie krolewskiey wina szumnego co sam piiał. PasPam 150v.
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: na kuchnią się dostało »przypadło w udziale jako baza zaopatrzenia«: Mnie się tez tam na kuchnią moię dostało. PasPam 63.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Ustabilizowane połączenia wyrazowe: na kuchnią się dostało »przypadło w udziale jako baza zaopatrzenia«: Mnie się tez tam na kuchnią moię dostało. PasPam 63.
Związki frazeologiczne: chodzić do kuchni: BOUCHE [...] ALLER à la bouche, c'est à dire aux Cuisines du Roy. Ad culinam regiam ire. CHODZIC do kuchni, do stołu Krolewskiego, żyć z kuchni Krolewskiey. DanKolaDyk I, 213.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Y w łowy kto chárty prowádzi/ á chárci do kuchni wolą/ nie wiele náłowi. BirkNiedz 196.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas