ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 13.12.2008
LADA part.
Warianty fonetyczne: LADA || LEDA
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Formy: lada // leda
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiTam lada chłop połacinie mowi a po Niemiecku rzadko kto. PasPam 63. Kto co może porwac lada deszczkę lada drewno to się znim uderzy w morze. PasPam 69. A tu wre iako wgarku. To Leda Materyika choc Lekka zabrała czasu godzinę y drugą. PasPam 243. Tu od owych Circumstantow z Leda Słowa ztaniw się Huczek [...] Do Pistoletow się porywaią. To zas Deputaci w staią z mieyść swoich uymować kozdy swego. PasPam 243.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
Związki frazeologiczne: leda bies »byle kto«: Rodzicom iaka rádość/ kiedy im grzeczną poymiesz Synową [...] sługom iák miło/ że nie ledá biesá dziwego/ ále Pániey własney słucháć będą. GorzWol 7-8. Na głowie drugi chciałby ciesać koły, A ty, że zaraz wychodzisz ze szkoły, Chciałby-ć lada bies grać potem na nosie, Więc o twój honor pamiętaj i o się. DembowAPunktBar II 480.
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa: Nié ládáś chłop/ pisarz/ etc. KnAd 610. ● Máli być ládá iákim Popem/ lepiey że będzie dobrym chłopem. RysProv VIII, 9. ● Kiedy człowiek łąki kosi/ ládá bábá deżdż vprosi. RysProv D4.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas