W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 06.11.2024
Znaczenia: »naczynie na →maź«: Duliban z máźnicą JurkScil D2.
Máźnicá/ státek wozowy do máźi/ Smolnicá do smoły [...]. Kn 394.
Cóż, kiedy nią ledwie jednę oś nasmaruje, haniebnie niespora, na jeden wóz cztery maźnice wychodzi. SzemTorBad 285.
Nuż gdy się potém hultajstwo mierzione, W nocy na brzuchach pod wał przyczołgało, A chcąc wpaść w obóz ogniem zapalone Na wozy smolne maźnice ciskało, Od biesa pewnie w tych sztukach ćwiczone, Z niepociechą się ztamtąd powracało: Bo cny kawaler z swoim ludem mężnie, Odpierał ten gwałt strzelbą i orężnie. OdymWŻałKoniec 343.
Co pomorski z malborskim gdy wojewodowie Wniosą, jakoż to pięknie, gdzie nie tylko w głowie, Ale w sercu i w ręce widzieć senatory, Widzieć w potrzebie (dzisia nie wiem, jeśli który Do ptaka by się strzelić odważył z rucznice; Ano głowa bez serca raczej do maźnice Niż do głowy podobna; dziady zimostradne! PotWoj1924 206.
Nie lada jako ten syn ucieszył rodzice, Co ferezyją zgubił, a znalazł maźnicę. PotFrasz4Kuk I 380.
Powieda jej kawaler, że żołądek kazi. „Cóż by mi po maźnicy — odpowie — bez mazi. Daleko Waszmość więcej przyniesiesz korzyści Zdrowiu memu, gdy do niej poraisz kopyści.” PotFrasz4Kuk I 397.
Wozy robotne okowáne,bosse, z pułkoszkámi, z drábinámi, deszkámi, wagi, śiodłá, fornal, pułszorki, lece, drągi y máźnicá. HaurEk 156.
Coż bliżej z Wenet tańsza oliwa, niż iz Rusi Dziegieć w Krakowie? Toć ją w maźnice lać musi! KorczFrasz 10.
Języka polskiego obyczaj ustał, szlacheckie dzieci na kozłach, przy oddechu pohanego Olendra woźnicy jak maźnice wieszają. MałpaCzłow 277.
Maźnica. Theer Maste, Theer-Pudel. boëte à vieux oing. T III 803.
Smolnica,
maźnica. DudzZbiór 58.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz smolnica.