W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 22.02.2023
Etymologia: <
łac. mandatum>
Znaczenia: »pisemne rozporządzenie władzy, nakaz, wyrok skazujący a. pozew do sądu«: W Zolewczynie przyszły skárgi ná páná Dębienskiego od rożnych osob z ktorych iedne pomęczył drugie połupił. Szláchćicá iednego konmi rostárgał: Máximoczowi máiętność odiął/ y sobie przywłasczył gwałtem wziąwszy zniego gotowemi pieniądzmi y zbożem wszelákim do 40000. consultowano co z tym czynić bo mandatá K I. M. znieważył obádwá: odłożono tę rzecz do porozumienia sie z pánem Hetmánem. BielDiar Aij.
A cokolwiek koło tego postánowiemy/ przez Mándaty násze będziem powinni to do exequutiey przywieść/ á ták przeciwko tym/ ktorzy tákiey szkody są przyczyną postąpić/ iáko práwo vczy. GostSpos 49.
Dopiero sie tu Cesárz ná nászę krew Chrześćiáńską záiuszony die 13. Aprilis w Sobotę Kwietną Stábulu swego pompaticè ruszył/ tákim porządkiem/ z táką ármatą/ z tákim rynsztunkiem/ z táką gotowośćią/ z ták ogromnym woyskiem/ y z táką potęgą/ y z taką mocą/ y z tákim prowiántem/ iáko był przedtym przez listy swe/ y mándaty praeconis voce po wszytkiey źiemi woynę do Polski obwołał/ y pod gárdłem postánowił [...]. StarWyp A4v.
Posłałęm do Burmistrza [...] Mandat naydaley tygodnia będzie miał z Całym Miastem iezeli mi nie będzie wygoda y z konmi. PasPam 167v.
Wkroczono z Materyią że by Sądzić tych ktorzy niewinnie Consurgunt [powstają] przeciwko Panu. I wydac im Mandat. PasPam 242v.
Bym był ich pewnie Aresztował [...] apotym Miastu Mandaty przysłał. PasPam 263v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]