ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO
Data ostatniej modyfikacji: 14.03.2022
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1618
Znaczenia:1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiŻebyś nie zbłądził, chociaż nie za morze Idziesz, o jego tak się pytaj dworze: Kiedy w Warszawę wnidziesz od Krakowa I pański miniesz pałac Ujazdowa, Naprzód z zwyciężną potkasz się kaplicą I carów jętych pamiętną tablicą; Potem masz w prawo królewskie ogrody I pałac, wiślne patrzący na wody, Groty i loggie, stajnie i sieciarnie, I co królewski dwór uciech ogarnie. MorszAUtwKuk 73.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWięcey, jak połtrzecia sta lat minęło, iako Krzysztof Kolumbus rodem Genueńczk, pierwszy odkrył ten Kray w połnocnych stronach: iego zaś torem idąc Ameryk Vespucius rodem Florenczyk więcey wynalazł w południowych stronach, y przeto od iego imienia cała ta część ziemi nazywa się Ameryką. SzybAtlas 243.
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
celu nie minąć »trafić«:
Sławny Oradynie: Ciebie słucháią strzały/ y każdego Celu/ kiedy chcesz żadna z nich nie minie. TasKochGoff 189.
●
Przysłowia, sentencje, skrzydlate słowa:
●
Co wilk ozionie to go nie minie. PasPam 266.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MINIONY
im. przym. bier.
Znaczenia:1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPrzećiesz w-tym, o! naygrubszy błąd nie poprawiony, Ze Xiąże Wiśniowiecki umyślnie miniony Iákoby go nie było, ábo w-Moskwe kinął, Albo gdźie w-naroszczowych od swych wnikach zginął. TwarSWoj 15.
Stánął przed Duszą, puszcznoy z pod prasy, Czoło skropione potem, á twárz bláda, Wspomniawszy strachu minionego czasy, Co zyskał, ledwo w godzinę powiada, Usta mu wyschły, ięzyk zdrętwiał, kiedy Pomyśli, iákiey w drodze zażył biedy. DrużZbiór 237.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiDosyć od wyścia na świat, jako czytasz, krótki; Coś stracił, grając, pijąc, nie nagrodzą wódki: Choćbyś wszytkie dryjakwie zjadł, wypił syropy, Nie cofniesz jednej czasu minionego stopy Ani pomkniesz od kresu. PotMorKuk III 156.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]