W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 08.02.2024
MOŻNO
w funkcji predykatywnej
Warianty fonetyczne:
MOŻNO, MOZNO
Formy:
Znaczenia: »jest możliwe«: Y to/ by możno było/ radby nie nádáne Przysmaki z bruchá [!] wywárł/ y wnątrza wetkáne. OvŻebrMet 158<148>.
O Wątpieniu [...] Mozno/ fr. Possible [...]. PolPar 234.
Tákći czas nasz/ ktory barzo krotki y prętko lotny iest/ w márnośći trawimy/ á ná głubstwo násze żadney bácznośći niemamy/ krwáwymi byto lzámi/ gdyby iedno mozno/ opłákiwáć potrzebá! FurUważ Ev.
Iestżeś Krżeśćiáninem? Iestem/ bom jest okrźcżon y wierźe w Iezusá Krystusá/ ucżę śię też Náuki jego y náśláduję jey/ ile mi możno. LuterKat 37.
Insze zaś chorągwie po dwie, trzy, gdzie możno we wsiach, miasteczkach przyległych Bracławowi lokowano, do których konsystencyjej i chłopstwo z fortec i lasów dla zimna wielkiego ze wszystkim wracało się i wojsko jako mogąc według ustawy hetmańskiej posiłkowało. JemPam 130.
Generał Kapitan ktory dla znacznieyszych usług iest podwyszony do wyższey rangi nie mniey godzien tey poufałośći; y w ziednoczeniu obudwuch, lepszą możnoby miec pewność o zasługach zaleconych. MarcenZagórRef I 90.
Był to kunszt y należało do tego wielkiey mądrośći, w tym barzo niebespiecznym Inter regnum tak się sprawować, aby możno było zostać w całośći. SeyHist 23.
Jeśli ta woda będźie mętna, a nie będźie możno dostać inszey, trzeba koniecznie odmienić Oboz dla uniknienia chorob. KhevBrodArsMil 53.
Co zaś do przymiotów duszy, te opisać trudno: nie wchodził w żadne poufałe obcowania z panami, nie zatrudniał się żadnymi interesami publicznymi, w których to dwóch okazjach własność duszy najlepiej wyszpiegować możno. KitPam 112.
Możno tu przydać że niećierpliwość w przyśćiu do fortuny, prowadźi człowieka często do występku, ponieważ Pismo mowi: że iest rzecz trudna, ażeby człowiek był niewinnym, ktory śię w krotkim zbogaći czaśie. NobRudSzkoła 309.
Aby tylko bruk ten był gładki, tak możno na nim rżnąć dobrze sieczkę, iak i na drewnianey podłodze. ŚwitBud 62.
Naywięcey jest takich [słów], których z sensu łacno się domyślić możno: ale insza jest rzecz rozumieć, a insza mieć je w używaniu, które i do okrasy mowy, i do wyrazów rzeczy nie mało pomagaią. DudzZbiór 32.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz niemożno.