ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 01.12.2022
*MOCZYDŁO rzecz. n
Warianty fonetyczne: MOCZYDŁO, MOCZADŁO
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1669-1680
Formy: lp D. moczydła; Ms. moczydle; ~ lm D. moczadeł; B. moczydła
Znaczenia:
1. »miejsce podmokłe, mokradło«: Dzisia mnie w jednym lichym moczydle konopi Nieszczęsny kurcz i moja nieostrożność topi; Skąd pierwej niźli Neptun zaleje mi skronie, Przestrzegam, że im lepszy pływacz, prędzej tonie. PotNagKuk I 444. Którego gruntu jest takie ograniczenie: [...] stamtąd zaczyna się długa ściana, która wedle sztuki pomienionego lemana do drogi borowskiej, która idzie od Kornego do Borowa, którą drogą idzie do samych moczadeł, gdzie się kończy; od moczadeł za rów w przek tej sztuki idzie granica po końcu sztuki Pawła Kulaszewica do pierwszej ściany, która idzie po wale wedle kilka choi krzyżami naznaczonymi. InwPuck 180.
2. »coś moczonego, trzymanego w mokrym miejscu«: Za czasow Warrona takie się szczepienie praktykowało. Iezliby blisko drzewa drzewo stało utniy iednemu gałoź, drugiego nagniy latorosl, zaciesz, wsadź w tamte rozszczepione, obwiąż, za rok, iak się przyimie ow kabłąk przetniy, wyprostuy, będziesz miał szczep, co widziałem na pomarańczach teraz praktykowane, przy zażywaniu moczydła, alias gnoiu dobrze przegniłego, z wodą gnoyną utemperowanego. ChmielAteny III 378.
3. »sztucznie utworzone miejsce do moczenia«: Na gnoie te potrzeba mieć moczydła, alias doły cembrowane w ziemi, albo kadzie wkopane. ChmielAteny III 376.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER