ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 13.04.2023
MOZÓŁrzecz m, MOZOŁArzecz m albo ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1677-1690
Formy: lp M. m mozoła; D. m mozołu; B. ż mozołę; N. ż mozołą; Ms. m albo ż mozole; ~ lm D. m mozołów; B. m albo ż uż. nosob. mozoły
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMięszkáńcy stron tamtych przyuczeni ustawiczną mozołą do tey zabawki, przeieżdżáiącym dáią bardziey straszne, niżli smieszne widowisko, wsiadáią po dwoch w małe łodki, ieden wodę wylewá, drugi wiosłem robi. RolJabłJADziej 76. Co zaś panom o większą subiekcyją idzie w staraniu się o wakanse, gdyby elekcyje kandydatów ustanowione były, to pewna, że to niemało mozołu, ale też większa niezmiernie satysfakcyja i honor dopiąć czego przez elekcyją niż przez fawor i partykularną czyją, a często i mniej przystojnym sposobem wystaraną rekommendacyją. KonSSpos 269. Ten się dobrze rządzić nie może, kto kalkulować nie umie; y mnie się zdaie, iż gdyby prewencya Jaśnie Wielmożności nie zatrudniała J. P. Barona, przeniosłby mozołę kalkulacyi nad subjekcyą kosztowney á mało użyteczney popularności. Monitor 183. Już-ci się też dosyć w szkole Nasiedziało przy mozole! MelScholBar II 752.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiDwór ciasny, wieś daleka: i w jednymże kącie, Jeżeliś nie mozoła, nie zwajca, przyjmą cię; Lecz komu po pijanu brzęczą muchy w głowie, Tak mu w szlacheckim domu, jak ciasno w Krakowie. PotFrasz2Kuk II 256. Jeśli ksiądz szalonego wygania z kościoła, Żeby mszej nie przeszkadzał, jednoć to mozoła, Który rozum przedawszy, duszę i z ojczyzną Za kwaterkę gorzałki, byle gotowizną, Gotów przedać, bo mu to wolno, a w ostatku Diabeł go wie, nie wziąłli na wszytko zadatku. PotFrasz3Kuk II 589.
3. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiAntoniego zaś y Matka y Zona Z małym Dzieciukiem, oraz przyiacioły Kołace w progi możnych uńiżona I miłosierdzia u nich żebrze społy A w żałobliwy stroy przyobleczona Kogo potyka, czyńi mu mozoły I do nog z płaczem dotknięta przymuśem Pada, że iey krzyk słychać przed Ratuszem Z Ariminu Cum plebiscito posłał Antoniusz do Decima Bruta, żeby mu Gallią oddał; á na to mieysce wziął Macedonią. ChrośKon 108.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER