ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 26.04.2023
MROK rzecz. m
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1642
Formy: lp M. mrok; D. mroku; mroka; C. mrokowi; B. uż. nżyw. mrok; N. mrokiem; Ms. mroku; ~ lm M. mroki; D. mroków; B. uż. nosob. mroki
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiChoć twe odwagi, ktorych jest niemało, Słońce widziało, Mało to na cię, by i w nocne mroki Przepaść skał i Dniestr przebywszy głęboki, Wziąłeś szańc mocny i w dobrej obronie Na drugiej stronie. MorszZWierszeWir I 497. Fores clausae Zakonom y Klasztorom przestrogá, niech záwárte będą i ostrzeżone progi, gdy iuż wieczor, gdy mrok nádchodzi. MłodzKaz 24. Wszytko mam co ten, komu służę, tylko oka Nie mam, a przecie widzę do ciemnego mroka. ZbierDrużWir I 74. Ze zaś codziennie y po zachodzie á widno, tákże przed wschodem; tego mroku y brzasku słońca racya iest. BystrzInfAstron L4v.
Związki frazeologiczne: mrok pada »nastaje wieczór, zmierzcha się«: Mierzcha się mrok pádá. Noctescit, contenebrat, intendent se tenebrae. SzyrDict 171. Gdy mrok wieczorny padał, jam owce z ugory I koźlęta latosie zganiał do obory; Z trefunku w dół pojźrzawszy ujźrzałem w dolinie Kwiateczki zrywające trzy wespół boginie. ZimBSiel 117. Mrok padał kiedy koniec oney był Turniei Ani noc swoiey zwykłey, chybiła kolei Askoro na podniebne okolice padła Zwierz na paszą; Ptastwo szło na wiadome siadła. PotWoj 171.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
MROKIEM ndm.
w funkcji przysłówka
Formy: mrokiem
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJuż teraz mrokiem odjachałem go między Okuninem i Niewaldem, jeszcze się był niepostanowił z obozem, zaczém niewiem pójdzieli daléj czy tu obnocuje. KoniecSListy 128. Więc nazajutrz, skoro się oba zejdą z sobą, Z niesłychaną się skarży gospodarz żałobą, Że mu wieprza owego, ledwie za próg krokiem Przestąpił, wczora samym ukradziono mrokiem. PotFrasz4Kuk I 236.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: ER