ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 22.11.2023
MUSZKATrzecz m, MUSZKATArzecz ż
Warianty fonetyczne: MUSZKAT || MUSKAT
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1613
Formy: lp M. m muszkat; ż muszkata; D. m muszkatu; B. m uż. nżyw. muszkat; muskaty; N. ż muszkatą
Znaczenia:
1. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiMacis Macer Muszkat. Muszkat kupuie/ kup cżerwonáwy/ Y w vkuszeniu ięzyká żwáwy. OlszSzkoła F4. Umiesz w niemieckich winach zażyć braku, Wiesz, że najlepsze reńskie z Bacharaku, Dobre nekerskie, lepsze od mozele, W rakuskich smaku mało, wapna wiele; Na morawskie-ś się zmarszczył w pierwszej probie, Ale gdy muszkat przymknąłeś ku sobie. MorszAUtwKuk 52. Muszkáta. Wino muszkátela widźięczne słodyczą y zapachem Muzy. GośPos 357.
2. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiPiwoniowych źiarnek po pełni Kśiężycá zbieránych ćwierć łotá/ Muszkatu trzy łoty/ Cynámonu dwá łotá/ Gáłganu łot. SyrZiel 40. Szyię też Máćiczną/ ták w tłustych/ iáko w chudych/ tym Extráktem z naśieniem Kminkowym/ Galią Muszkátą/ y Styrakiem podkurzáć dobrze. SyrZiel 148.
3. hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiNubia obfituie w Cukier czárny ktorego smak nie dobry, w złoto náyprzednieysze, muskaty, drzewá sandalowe, słoniową kość. ŁubŚwiat 268. Ziemię nie bárzo żyzną bo płonną, y nápełnioną błotámi y bágniskámi osobliwie ná Pułnoc, ná Południe záś obfituie w iedwábie, wełny, y Muskaty. ŁubŚwiat 549. XXé źwierze zwyczáyne w Chinie, ták wielkie iák kozieł ktoremu z spuchłego żywotá podczás pełni Miesiącá wybieráią muskát. ŁubŚwiat 602.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: