ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 12.09.2022
NADKŁADAĆ czas. ndk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1608
Formy: cz. ter. lp 3. os. nadkłada; lm 3. os. nadkładają; ~ cz. prze. lm nmos 3. os. nadkładały; ~ tr. rozk. lp 2. os. nadkładaj; ~ im. wsp. nadkładając; ~ nieos. cz. prze. nadkładano
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiToć jednak wieszczę niemal z Delfu, co wiem I com doświadczył, sam czynił: nie zdrowiem Nadkładaj wszystko z swym nieprzyjacielem, Ile gdy licznym – mądrym bij fortelem. GawTarcz 61. W r. 1721 wiatrak na Starogrodzie nowo reparowany, którego reparacja sede vacante, kamień zwierzchni nowy, tarcicami w koło i wierzch obity, murłaty, belki, rygle, kozły nowe, wały i śmigi nowo zaprowadzone, żelaz wielkich nadkładano, podoski na wał nowe, gwoździe do obicia. InwChełm 55.
Związki frazeologiczne: nadkładać ucha; nadkładać uszu (sz. zm.) »słuchać z uwagą, nasłuchiwać«: Chcąc raz szukać żywności, matka im tę dała Przestrogę, iż gdy będzie żywności szukała, Aby pilnie na wszystko ucha nadkładały I onej zaś odnieśli, coby usłyszały. VerdBłażSet 89-90. I Astolf, co niesłychanem dźwiękiem bydło ono Wegnał z wielką bojaźnią ich w piekielne łono Dziurą przepaści srogiej, gdzie, jak zapomniały, Stał, uszu nadkładając wszędzie czas niemały Słyszy szum z głębokości wielkich przeraźliwy, Narzekanie, wzdychania i płacz żałośliwy; Zaczem, iż to jest piekło, domyśla się snadno, Myśli, czy się ma wrócić w zad, czy tak iść na dno. ArKochOrlCz III 62. Zaśpiewam ja mu przedsię, rad on pieśni słucha. Patrzy na nas i stanął, i nadkłada ucha. SzymSiel 164.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
NADKŁADANY
im. przym. bier.
Formy: lm D. nadkładanych
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiWóz z wszystkim porządkiem, stary zbrukowany, na kołach po 5 sztuk żelaza z buksami, osi z blachami i traurynkami, skręty przednie z 3 refami i dyszel na końcu okowany, refa na rozworze i spernal, zakładnik i tylnik, lony 4, wagi 2 z orczykami okowane, sli rzemiennych 4 – 2 nowe, 2 stare; naszenniki z kołem i łańcuszkami, widły żniwne i, gnojowe 1, siodełko fornalskie, pług koński z wszystkim porządkiem, to jest z parą żelaz nadkładanych, szyną na płozie, refów 3, radło końskie z radlicą dobrą, gnojowych desek para z dannicą, drabie sienne, lusznie 4 z refami bez capów, brony 2, w nich cynków żelaznych 71 i haki do zakładania wagów. InwChełm 26.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autorka: AW