.
.
.
.
.
.
.
.
▲
Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲
wchodzić w negocjację (
sz. zm.) »rozpoczynać rozmowy mające doprowadzić do ugody«:
Ale skoro ta nowa Woyna zaczęła się, instantaneè Porta Rossy i upraszała, aby spolnie z nią zamięszanie Perskie uspokoić chćiała, Rossya tedy, lubo dosyć racyi do diffidencyi miała, iednak chcąc pokazać rzetelność intencyi swoich, nakłoniła się ad desideria Prześwietney Porty, y Ordynans Rezydentowi swemu w Konstantynopolu będącemu przysłała, aby on z strony tego z nią w negocyacyią wchodźił; tenże Rezydent w konferencyach z Ministrami Porty mianych, kilka razy proponował, aby ex utraq[ue] parte, Poslow pełnomocnych, na granice Perskie wysłać, ktorzyby Szachowi kondycye pokoiu sprawiedliwego proponowali; á ieżeliby na to pozwolić nie chćiał, aby po tym foederata manu na niego uderzono. OstList 12.
A jak sam naówczas nie miałem rezolucji żenienia się, tak zacząłem wchodzić w negocjacją, aby taż wdowa szła za Józefa Zabiełłę, szambelana królewskiego, brata łowczego wielkiego lit., marszałka kowieńskiego. MatDiar 415.
▲
wejść w negocjację »rozpocząć rozmowy mające doprowadzić do ugody«:
Tymczasem przed tym terminem Pociej umarł, a księżna Anna z Sanguszków Radziwiłłowa, kanclerzyna wielka W. Ks. Lit., wdową będąc, pani wielkiego rozumu i dzielności, weszła w negocjacją o też nejburskie dobra z książęciem palatynem Rheni. MatDiar 128.
Zarliwi przyiaciele, chcieli go w sztuki rozsiekać; szczęściem uciekł do zakrystyi, i drzwi za sobą zamknął. Przez okienko więc weszliśmy w negocyacyą, ustąpił pretensyi, iam został posłem. KrasicPrzypadki 257.
▲
wniść w negocjację »rozpocząć rozmowy mające doprowadzić do ugody«:
Nakoniec potrzeba tu ieszcze powtorzyć, że ieśli co w tey mierze braknie do satysfakcyi Rossyi, nie może tego przypisywać chyba sobie samey, iż zaniedbała wniść w negocyacyą z kommissarzami, wyznaczonemi od Rzeczypospolitey na roztrząśnienie materyi pomienioney. ŁoyOdp 9.