Kiedy otrąbiono zeby więzniow oddawać okrutnie się Czarnieckiego bali płakali. Ia swego oddałęm zaraz [...] ale insi ktorych niezaraz oddano płakali prosili że by ich nie oddawac.PasPam100v. Samego Siebie z moią usługą WMM Panu na ten czas oddaię Łasce.PasPam162. Oddaią naydroszszy Skarb, bo ulubioną Swoię krew.PasPam282.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ oddawać ad votum »asystować przy obłóczynach«: Woiewoda wydawał Corkę do klasztora w Warszawie do Bernardynek mnie zaciągnął ze bym ią oddawał ad votum.PasPam220. Proszono mię że bym Pannę oddawał ad votum.PasPam281.
Oddaię Imienięm Brata mego tak nie zwyczayny praezent.PasPam80v. Kiedy obaczył że mi [nie ucieknie] oddaie szablę y pistolety Hebanem a srebrem oprawne woła: pozałuy.PasPam97. List tedy do Hetmana pisany [...] tak mi się zdarzyło zem Samemu oddawał Hetmanowi ale iuz blisko Narwie.PasPam162v. Poszedłęm ia tedy powiedac krolowi te Słowa y oddaię oraz assygnacyią.PasPam179v. Tak P. Bog ku niemu skłonił serce Ludzkie że to kto co mogł miec nayspecyalnieyszego to mu niosł a oddawał.PasPam233v. Tuszy ze na Ciebie Po ufale na tamtym mieyscu pamietaią I swoich Influencey zyczliwie oddaią.PasPam271v.
3.»zwracać«:
Rekcja: kogo co, komu
Wachmistrz mowi że by nie oddawać [koni].PasPam158. Iest tedy czego tak zacnym winszowac Rodzicom ktorzy taką Corę Człowiekiem wypiastowawszy Aniołęm Bogu oddaią.PasPam282.
◆ Związki frazeologiczne:
◆ oddawać kogoś ziemi:
◆ w ręce oddawać:
4.»rewanżować się, odpłacać się, odwdzięczać się«:
Rekcja: co czym; komu co
O nic niechodzi krolowi Io MSCi tylko oto zeby im tez to oddawał co Oni. Listy KROLA IoMSCi do Wiednia y do Francyiey ordynowane poszarpali y czytali.PasPam144. Z dobic to nikogo nie moze kto szczerą przyiazn iawną, oddaie niewdzięcznoscią.PasPam224. Musiała bym w tym miec Sumnienia skrupuł. gdy bym widząc WMMPana affekt szczery, nie miała go podobnym oddawać affektem.PasPam224.
Związki niejednoznaczne względem znaczeń:
◆ Związki frazeologiczne:
◆ bogu oddawać rachunek:
◆ oddawać wizytę:
Związki nieprzyporządkowane do znaczeń:
▲ Ustabilizowane połączenia wyrazowe:
▲ oddawać pieniądze przez bank: Oddáię pieniądzé przéz bánk/ ná bánku vkázuię/ posyłam do bánkierzá ná się kártélusz pożyczálnikowi. Rescribo alicui argentum.Kn594.
▲ oddawać dzięki (komuś) (sz. zm.): Obaczywszy się tedy bydź uzdrowionym/ pocznie on trędowáty dzięki oddáwáć Panu padszy ná twarz swoię/ y to cudo Páńskie pocznie przed ludem wszytkim wysławiáć.StarKaz273. [...] nayniższe za to dobrodźieystwo oddaię dźięki.T III308.