W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 19.11.2024
Znaczenia:1. »dzikie drapieżne zwierzę podobne do kota, ryś (Lynx); dawniej uważane za rodzaj psa lub wilka«: Ostrowidz zwierzę/ Lynx [...]. Kn 645.
Koło niego Cygrzyce/ więc potworny inny Ostrowidzow/ pstrych ryśiow/ leży poczet mnogi. OvŻebrMet 75.
GŁOSY ROZNYCH ZWIERZĄT. [...] Linces (Ostrowidze) fremunt. ChmielAteny1755 I 86.
PSOW Osobliwe Denominacye od Poetow skoncypowane z Autorow wytłumaczone co do Etymon. [...] Dorcèus, Ostrowidz, Bystrooki. ChmielAteny1755 I 583.
ODpówiadám ex Mente wielu Autorow, że te troie: LYNX, toiest OSTROWIDZ bystrego wzroku Zwierz, z rodzaiu Wilkow w Luzytanii, w Polszcze, w Litwie, na Rusi się znayduiący, żyiący drapiestwem, ktore wywiera na rożne Zwierzęta, zdradą na nie z drzewa skacząc. Tego tedy Zwierza URYNA w drogi zamienia się Kamień, mocy Bursztynowey, na nerkowe potrzebny affekcye, według Solina. ChmielAteny1755 I 593.
Nad Hiszpańskiego Monarchy kapeluszem nie zachodzi Słońce nigdy, á Islandom y Laponom nie świeci po puł roku: Orłom, Ostrowidzom, iest miłym obiektem, Cymmeriyskiey Nacyi y Sowom fatalnym; tamtych czyści oczy, á tych czyni lippientes. ChmielAteny1755 I 995.
Ostrowidz. ein Luchs. linx, loupcervier, once. § ostrowidz iest wzroku bystrego. T III 1281.
Wystaw sobie ostrowidzów i lampartow snujących się do koła pastwiska, na którym się słabiuchnych trzódka sarnek, albo spokoynych pasie kozek: pragnienie krwi, które ich pożera, taiemnie w głębi wnętrzności się onych rozdrażnia, zbliżaią się spokoynie, utaiaiąc swoię wściekłość, lecz tę wzrok ich chciwy wydaie; nagle podawszy się oney, rzucaią po między trzodę, i rzeź z niey czynią okropną. MarmKłokInk 81.
2. »człowiek mający bardzo dobry wzrok, spostrzegawczy, krytyczny«: Ostrowidz ábo ostrowid/ człowiék ostro dáléko widzący/ bystrooki. [...] Acutum cernens [...]. Oculeus totus [...]. Kn 646.
ERROROW DRUKARSKICH REGESTR Korrekta y Exkuza Wtey TRZECIEY CZĘSCI ATEN popełnionych.
Ostrowidza tu trzeba, ten postrzeże błędy; Mądrego Czytelnika, ten wybácza wszędy. ChmielAteny III 705.
ostrowidz; ostrowid, człowiek ostro, daleko widzący; bystrooki. Luchs, scharfsichtiger Mensch. une peronne à bonne vuë; qui a des yeux d'aigle, qui a la vuë perçante. T III 1281.
◼
Przenośnie:
◼
Ják to Wielmożni Ichmość przezorni ostrowidzowie. Festucam widzą in oculo Fratris ubogiego Szláchćica, á ná trabem swoich korrupcyi kretámi zostáli. BystrzPol N2.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz ostrowid.