W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 20.03.2025
Znaczenia: »dwieście pięćdziesiąt«: A ták sto włoczni z árcerzámi czyniło pułtrzećiástá żołnierzow wszytkich. BotŁęczRel III 16.
IEst/ mowi Gábryel/ ná Cyprze Wyspie/ od ktorey mil pułtrzećiá stá do Ieruzalem/ Klasztor y kośćioł Greckich mnichow/ á w nim S. Lotrá krzyż cáły/ namniey go nieurżniono/ bláchámi śrebrnemi obity. BreyWargPereg 92 [93].
W Boborowey/ w Cieszkowicách/ są tákie zegáry/ Iak pocznie bić/ to końcá niemász áni miáry. Są cyrkuły drzewiáne na żeláznym czopie. Więc raz biie pięćdźieśiąt/ drugi raz dwie kopie. Czásem y pułtrzeciá sta człek godźin naliczy/ Południe w ten czás/ kiedy bydło spolá ryczy. FraszSow C3.
Na sukni wiśniowej, która łańcuszkami u dołu w kliny oszyta, na której sztuk trzydzieści i dwie i guzików z rubinkami szesnaści, na której łańcuszki i sztuki kosztują złotych liczby polskiej półtrzecia sta i siedm złotych. KlejSanGęb 107.
Podle tej sale kuchnia, w której kocieł do warzenia, co w nim 12 kucharzów w czołnach szymując pływało, a zawarzało sie 4009 baranów całkiem, wołów półtrzecia sta rąbanych i inszego bydła po dostatku. SzemTorBad 313.
Po wyjściu z kościoła wieźdżał JmćPan Wda Krakowski, Ruski, JmćPan Marszałek Wielki, у JmćPan Chorąży Koronny, w iedney karecie, na Zamek. Przed którymi szło kilkanaście karet, kalwakaty z półtrzecia sta; a JmćPan Podskarbi Wielki у JmćPan Stolnik Koronny, siedzieli z nimi w karecie. DiarSejm1672 49.
Gdy iuż ták są Regestrowáni/ oddáią ich [dzieci tureckie] do Byiukody, álbo do Kućiukody, to iest/ do wielkiey álbo máłey Izby. W pierwszey zwyczaynie ich chowáią Czterysta/ á w drugiey Dwie álbo pułtrzećiasta. RicWielJMon 34.
Przydáią ieszcze listy Wiedeńskie iż pod Segedynem Cesárskich zgineło było z puł trzećiá stá, między ktoremi Graff Herbeysztáyn y Oberszterleytnánt Mágniego zgineli, y kilká Officierow ránnych zostáło. KrakRelWen 2 nlb.
Tamże we wszystkich oknach jarzące lane świece we dwóch kondygnacyjach palili się, których rachując znajdowało się pół trzecia sta, prócz latarni zwyczajnych; i tak długo te ognie trwały, póki świec stawało. SarPam 331.
To się stáło z tą Kśiążeczką, ktora w Arábskim ięzyku nápisána od Rábina Sámuelá rodem z Miástá Krolá Márochow, gdy do rąk Zydowskich Rábina Izááká Szkolniká do ktorego pisána byłá, przyszłá: przez lat blisko pułtrzećiástá świátá nie widźiáłá, y od przewrotnośći Zydowskiey w prawdźie swoiey táiona byłá. SamTrakt 4 nlb.
Pierwsze trzy [części Ziemi] ktore są wyrażone na iedney połowie Okręgu czyli na Hemispherium A. nazywa się: Stary świat: czwarta zaś część, ktora całe drugie zabiera Hemispherium B. zowie się: nowy świat; ponieważ dopiero połtrzeciasta lat będzie iako ią Europeyczykowie wynaleźli. SzybAtlas 17-18.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]