W TRAKCIE OPRACOWANIA
Data ostatniej modyfikacji: 07.02.2019
Najwcześniejsze poświadczenie: 1681
Znaczenia: »wieść«: [...] wtym gruchnie pogłos, ze Getowie Macedonią plondruią w obłowie. ChrośKon 80.
Taka tedy rada staneła aby go kiedy do pokoiu Swego zwabiła, wtenczas kiedy mąz zmysliwszy sobie drogę y pogłos odiazdu rzuciwszy, miał na zasadce na niego czuwac y uchwyciwszy go potym z nim, co by mu Się zdało robił. HistŚwież 22.
W roku 1500 na Moskwę z ludźmi wyprawiony, tyle postrachem samym sprawił, że na pogłos przybycia iego, Dymitr syn Kniazia Moskiewskiego z woyskiem swoim nazad do Moskwy odciągnął. NiesKor II 482.
Tym czasem puściemy pogłos, iákobyś iuż odiáchał, á przez ten miesiąc dobrze się rachuy twoiem sumnieniem, á upatruy przed kimbyś się miał Spowiedáć, będziesz kommunikowáć w nászey Káplicy, á potym z błogosłáwieństwe[m] Boskie[m] odie(ź)dźiesz, TylkStrom 73-74.
Znaczenia niepewne: : Chodziłby zá mną właśnie iák memoryiał, áby go wytykano: tego to Christus uzdrowił, temu dobrze uczynił; niechcę tákich pogłosow, tákiey pochwały, [...]. MłodzKaz II/ 162.
Bá i to samo wielki cud bogáctwá mieć, á bydź człowiekiem, bo to częściey się chudemu páchołkowi tráfi, że zásłuży ná pogłos: Ey człowiek ci to: niżeli Workowemu Pánu. MłodzKaz I/ 377.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Patrz pogłoska.