W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 06.02.2023
*POLITYKA rzecz. ż
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1634
Formy: lp M. polityka; D. polityki; Ms. polityce
Etymologia: <gr. polītiké (téchnē) 'sztuka rządzenia państwem'>
Znaczenia:
1. »plan postępowania, przyjęta taktyka«: Posłali tedy [...] po owe Chorągwie [...] że by ich Compellere do Związku a oni tez iego tylko potrzebowali że by ich przymuszono per regulam Polityki że to były krolewskie y Regimentarskie że by się tym zasłonili że to musieli uczynić. PasPam 119.
2. »sztuka rządzenia państwem«: Powiedam tedy kozdemu ze wszystkie na Swiecie Publiki cięn to iest przeciwko Seymom. Nauczysz się polityki, na uczysz się prawa. PasPam 201v.
3. »sposób zachowania, etykieta«: [...] widzielismy iákie wielkie/ y piękne ich nabożeństwo/ iákie Ceremonie/ iáká polityká y obyczáie/ iákie vczciwości/ iákie życie znáczne/ iákie w szatách obyczáynych przystoyne chodzenie/ á káżdego Stanu iákie ochędostwo v nich/ w domu/ w Kościele/ w Miástách/ w Zamkách/ iáka muzyká w Kościołách/ y przy Weselách ábo biesiádách/ czego zgołá Narody insze nie máią żadne. NowinyMosk C4v. Niewiedząc ia tedy ich polityki markotno mi było myslę sobie, co za moda zapraszac kogo na kolana y dupę. PasPam 164. W izbie pańskiej proszeczku by nigdzie nie było, Jak z rąbeczku wywiną, wszystkim będzie milo. Bo inaczej nahajka dojmie bokom twoim, Gdy dość czynić nie będziesz powinnościom swoim. Pozmiataj ławy, stoły, ustaw szkło, międnice, A tak staniesz u wszystkich w grzecznej polityce. Plag 20. KrzywChłopBad 267. Markotno zrazu, potem i dziwno było mi, Że tak ludzie mogą być grubi, tak łakomi, Szlachta zwłaszcza, gdzie małe w polityce dzieci Ćwiczą, choć ją u drugich widujemy kmieci. PotMorKuk III 74.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas